• rozwiń

Islandia: pieniądze oddać, nie oddać, oddać...

Chociaż o tym, czy Islandia ureguluje swoje długi wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, zadecyduje referendum, to prezydent Olafur Ragnar Grimsson zapowiada, że kraj zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Sprawcą zamieszania w Islandii był sam Grimsson, który we wtorek zawetował przyjętą pod koniec grudnia przez parlament ustawę, na mocy której Reykjavik miał zwrócić rządom w Londynie i Hadze 3,8 mld euro.

Taką sumę wypłaciły one wcześniej swoim obywatelom tytułem odszkodowania za oszczędności utracone wskutek bankructwa Icesave, internetowego ramienia banku Landsbanki.

Islandczycy nie chcą oddawać

Decyzja islandzkiego

prezydenta oznacza, że w kwestii kontrowersyjnej ustawy przeprowadzone zostanie ogólnokrajowe referendum. Najprawdopodobniej odbędzie się ono w lutym.

Jeśli do tego czasu nastroje Islandczyków się nie zmienią, ustawa zostanie odrzucona. Ostatnie sondaże wskazują bowiem, że większość z nich nie chce ponosić odpowiedzialności za błędy prywatnego banku.

Wiarygodność wyspy spada

Po wecie prezydenta agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Islandii do poziomu "śmieciowego".

Z Brukseli zaczęły z kolei napływać sygnały, że to, jak sprawa rekompensat za plajtę Icesave zostanie rozwiązana,

będzie miało znaczenie dla oceny złożonego przez Reykjavik w lipcu zeszłego roku wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej.

Prezydent zapewnia

W takiej sytuacji islandzki prezydent pojawił się na antenie BBC, gdzie oznajmił: - Pogląd, że nie będziemy honorowali naszych zobowiązań, jest błędny.

- Zdecydowałem jedynie, aby pozwolić Islandczykom wypowiedzieć w tej kwestii ostatnie słowo w referendum, co jest zgodne z naszymi demokratycznymi zasadami - dodał Grimsson.

Nie powiedział jednak, co się stanie, jeśli w referendum ustawa zostanie odrzucona.

mtom/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane