• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Islandia obraża się na Zachód

Islandia obraża się na Zachód
Foto: sxc.hu Foto: Islandia nowym sojusznikiem Rosji?

Prezydent zagrożonej bankructwem Islandii Olafur Ragnar Grimsson ostro skrytykował zachodnich sojuszników za brak pomocy i zapowiedział szukanie "nowych przyjaciół", wskazując na Rosję. Wszystko dlatego, że przekazanie obiecanej pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostało wstrzymane w poniedziałek.

Jak informuje w środę norweska gazeta "Klassekampen", podczas spotkania z ambasadorami prezydent nie ukrywał gniewu wobec sojuszników Islandii w NATO i jej północnoeuropejskich partnerów. Zwłaszcza o Wielkiej Brytanii Grimsson miał się wyrażać "bardzo obraźliwie".

"Klassekampen" powołuje się na poufny raport ambasadora Norwegii, który uczestniczył w tym spotkaniu. Grimsson opowiedział się za otwarciem Islandii na Rosję. Zapowiedział, że zaoferuje zaoferowanie Rosjanom korzystania z byłego amerykańskiego lotniska wojskowego Keflavik.

- Północny Atlantyk jest ważny dla Północy, USA i Wielkiej Brytanii. Obecnie kraje te najwyraźniej o tym zapominają. Dlatego też Islandia musi sobie poszukać nowych przyjaciół - miał powiedzieć prezydent Grimsson.

Kto pomoże wyspie?

Agencja dpa pisze, że to za sprawą Brytyjczyków przyznanie Islandii kredytu wysokości ponad 2,1 miliarda USD przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zostało w poniedziałek odłożone, już po raz trzeci.

Islandia mocno ucierpiała z powodu światowego kryzysu finansowego, ponieważ sektor bankowy był największą gałęzią jej gospodarki. Reykjavik stara się o pomoc ze strony Unii Europejskiej, MFW, krajów skandynawskich, Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Finansową pomoc zaoferowała też Polska. Nasze Ministerstwo Finansów chce pożyczyć Islandii 200 mln dolarów.

bgr/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane