• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Irlandzka studnia bez dna

Irlandzka studnia bez dna
Foto: TVN CNBC Foto: Minister finansów Irlandii: Podatnicy to zniosą

32 procent PKB - tyle ma wynieść w tym roku irlandzki deficyt sektora finansów publicznych. Dług publiczny sięgnie według rządu 98,6 procent PKB. Wszystko to ze względu na kolosalne sumy, jakie Dublin musi wpompować w chwiejący się w posadach system bankowy.

Mimo to rząd Irlandii nadal twierdzi, że do roku 2014 uda mu się sprowadzić deficyt poniżej 3 procent PKB.

Irlandzką studnią bez dna okazał się Anglo Irish Bank. Według Banku Centralnego w Dubline, spółka w najlepszym przypadku będzie potrzebować łącznie 29 miliardów 300 milionów euro. W negatywnym scenariuszu ta kwota urośnie o 5 miliardów euro. Dotychczas rząd wpompował w bank prawie 23 miliardy.

Problemy ma jednak nie tylko Anglo Irish Bank, ale i Allied Irish Banks. Spółka także musi podnieść kapitał, a emisję akcji prawdopodobnie obejmie rząd Irlandii, który przejmie w ten sposób kontrolę nad bankiem.

Rząd Irlandii twierdzi, że poradzi sobie z dokapitalizowaniem systemu - i że ten proces nie zwiększy potrzeb pożyczkowych Dublina. - Wierzę, że dzisiejsze oświadczenie powinno zapewnić rynki o tym, że panujemy nad kryzysem w sektorze bankowym. Ujawniliśmy, jakie mamy problemy i odkryliśmy nasze słabe strony. Będziemy w stanie sfinansować te zobowiązania i wyemitowaliśmy niezbędną ilość papierów dłużnych, by pokryć nasze zadłużenie. Zostaną one spłacone w ciągu 10 lat. Podatnicy poradzą sobie z tymi kosztami - mówił minister finansów Irlandii Brian Lenihan.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane