• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Irlandia tylko dla Europejczyków?

Irlandia tylko dla Europejczyków?

- Irlandia zaostrzy warunki dostępu do swego rynku pracy dla pracowników z zagranicy. To odpowiedź na wzrost bezrobocia z powodu recesji - zapowiedziała w środę wicepremier Mary Coughlan. Nowe zasady, które obejmują zmianę kryteriów przyznawania zezwolenia na pracę, mają wejść w życie 1 czerwca.

Coughlan dodała, że nowy system przyznawania lub przedłużania zezwolenia na pracę ma dać "maksimum szans" na uzyskanie dostępnych posad Irlandczykom i obywatelom Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje 27 państw UE oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Bezrobocie wzrosło w Irlandii w marcu do 11 proc., czyli poziomu najwyższego od 13 lat.

Bo zmieniły się czasy

- Irlandia bardzo skorzystała na imigracji, zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu - zaznaczyła wicepremier, która jest także ministrem przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia. - Musimy jednak zadbać o to, by nasza elastyczna polityka imigracyjna pozostała narzędziem korzystnym dla irlandzkiej polityki gospodarczej, i by w tym celu była stale dostosowywana do zmieniającej się rzeczywistości irlandzkiego rynku pracy - oświadczyła.

Według nowych zasad, zezwolenia na pracę nie będą wydawane na posady płatne mniej niż 30 tys. euro rocznie. Imigranci nie będą też mogli wykonywać prac domowych i być kierowcami ciężarówek. Małżonkowie imigrantów, ich dzieci lub potomkowie będą zaś musieli osobno ubiegać się o zezwolenie na pracę.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane