• rozwiń

Irlandia ratuje swoje banki

Irlandia ratuje swoje banki
Foto: sxc.hu Foto: Za 1 akcję banku na giełdzie w Dublinie płacono w piątek tylko 35 eurocentów

Rząd Irlandii rekapitalizuje trzy największe banki na łączną sumę 6 mld euro. Szczegóły mają być znane przed otwarciem rynku finansowego w poniedziałek - donosi irlandzki tygodnik "Sunday Independent".

Irlandzki skarb państwa przejmie 75 proc. udziałów w AngloIrish Bank w zamian za 1 mld euro i zagwarantuje refinansowanie dokonane poprzez dodatkową emisję akcji dwóm pozostałym bankom: Bank of Ireland (BoI) na sumę 3 mld euro i Allied Irish Banks (AIB) na 2 mld euro.

Nie wiadomo, kto będzie zarządzał

Spośród trzech banków w najgorszym położeniu jest Anglo Irish. Za jego jedną akcję na giełdzie w Dublinie płacono w piątek 35 eurocentów, co wycenia cały bank na 265 mln euro. Tym samym rząd przejmie udziały banku znacznie powyżej ich rynkowej wartości.

W przypadku dwóch pozostałych banków rządowe gwarancje oznaczają, iż oba mogą zabiegać o rekapitalizację u istniejących lub nowych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, emitując akcje. Zaś skarb państwa przejąłby

niesprzedaną nadwyżkę w formie tzw. akcji preferencyjnych.

Na obecnym etapie nie jest jasne, czy rząd uzyskałby wpływ na zarządzanie bankami i w jakim zakresie. Nieoficjalne doniesienia mówią o zmianach personalnych na szczeblu wyższego managementu w BoI. Stanowisko prezesa AIB Eugene'a Sheehy nie jest zagrożone. AIB jest właścicielem banku BZ WBK w Polsce.

Prezes ukrywał 87 mln euro

Innym elementem rządowego pakietu dla trzech banków jest dokonanie inspekcji finansowej w banku Anglo Irish, który poniósł straty

finansując kredyty dla spekulantów na rynku nieruchomości, a w ubiegłym tygodniu ujawniono w nim skandal, który wymusił ustąpienie trzech szefów, w tym prezesa. Inspekcja przesądzi o tym, czy Anglo Irish zakwalifikuje się do dalszego wsparcia ze strony rządu.

Były prezes Anglo Irish Bank Sean FitzPatrick przez osiem lat ukrywał pożyczki na łączną sumę 87 mln euro uzyskane od Anglo Irish na koncie w innym banku, obchodząc tym samym wymogi ujawniania tego rodzaju transakcji przed inwestorami i regulatorem rynku finansowego.

kap//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane