• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Iran. Program atomowy

Irańska waluta leci na złamanie karku

Irańska waluta leci na złamanie karku
Foto: Flickr/Ivar Husevag Doskeland (CC-BY) Foto: Rial wkrótce może osłabnąć jeszcze bardziej

Irańska waluta osiągnęła w sobotę najniższy w historii poziom 27 900 riali za jednego dolara. W Teheranie sytuacja jest napięta, bo obywatele wymieniają krajową walutę właśnie na dolary, a gospodarka traci.

W ciągu kilku dni cena jednego dolara poszybowała w górę o cztery procent, ale skalę załamania się riala obrazuje porównanie wartości tej waluty sprzed roku i teraz. Wtedy ekwiwalentem jednego dolara było 12 tys. riali, dzisiaj jest to ponad dwa razy więcej.

Początek paniki?

Irańska waluta notowała dotychczas spadek wartości po konkretnych "ciosach", jakie dostawała gospodarka w ostatnim roku. Chodziło głównie o kolejne, coraz ostrzejsze sankcje nakładane przez USA i Unię Europejską.

Od pewnego czasu żadne nowe ograniczenia się nie pojawiły, ale spadek wartości riala zdaje się sugerowac, że w Teheranie powoli zaczyna się panika.

Irańczycy skupują z dnia na dzień coraz więcej dolarów, najwyraźniej obawiając się wojny, o której głośno już mówi Izrael i przed którą w coraz ostrzejszych słowach przestrzegają Stany Zjednoczone zacieśniające swój sojusz z "syjonistami" - jak nazywa bliskowschodnie państwo reżim w Teheranie.

Na razie rząd wprowadził sztywny kurs riala na giełdzie towarowej, dzięki czemu "towary strategiczne" takie jak mięso i zboże są sprzedawane wg zeszłorocznej stawki 12 260 riali za dolara.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane