• rozwiń

Temat: Rosja

Irańska ropa za rosyjskie produkty i sprzęt. Iran: Małe szanse, Rosja to nasz rywal

Irańska ropa za rosyjskie produkty i sprzęt. Iran: Małe szanse, Rosja to nasz rywal
Foto: sxc.hu Foto: Rosja kupowałaby od Iranu do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie, w zamian Teheran otrzymałby towary i sprzęt

Władze Iranu oceniły w poniedziałek, że są małe szanse na osiągnięcie umowy barterowej z Rosją, na mocy której byłaby możliwa wymiana irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i sprzęt. Teheran uważa, że oba państwa są rywalami na rynku energetycznym.

Iran i Rosja przynajmniej od stycznia negocjują dwustronną umowę handlową o łącznej wartości 1,5 mld USD miesięcznie. Na jej mocy Rosja kupowałaby od Iranu do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie, w zamian Teheran otrzymałby rosyjskie towary i sprzęt. Wiceminister handlu międzynarodowego Iranu Ali Madżedi podkreślił, że oba państwa są rywalami na rynku handlu ropą naftową i gazem ziemnym, co utrudnia negocjacje ws. ewentualnego porozumienia.

Szkodzi rywalizacja

- Wiele osób uważa, że ropa i gaz są głównymi kwestiami (rozmów - red.), ale są one bardzo trudne, ponieważ oba państwa są eksporterami tych surowców. Rosja jest producentem i eksporterem ropy, dlatego nie jest to łatwe. Nie ma szans na to, że Iran dostanie od Rosji jakieś ilości ropy, może istnieje ewentualność, że Iran wysyłałby swoją ropę - powiedział Madżedi.

Wiceminister handlu międzynarodowego zapewnił jednak, że mimo tych problemów rozmowy są nadal prowadzone. Na początku roku media informowały, że w przypadku osiągnięcia porozumienia na linii Moskwa-Teheran eksport irańskiej ropy zwiększyłby się o 50 proc. i zapewnił wsparcie gospodarki. Na razie nieznane są szczegóły rosyjskich propozycji, ani jakie towary byłyby wymieniane na surowiec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane