• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Irańska ropa popłynie do... Rosji. W zamian za zboża i maszyny

Irańska ropa popłynie do... Rosji. 
W zamian za zboża i maszyny
Foto: gunvorgroup.com Foto: Moskwa miałaby dostarczać Teheranowi m.in. " instalacje wykorzystywane przy wydobyciu ropy", w zamiana zaoferuje czarne złoto

Rosja ma zamiar dostarczać Iranowi zboża i maszyny w zamian za ropę i ma nadzieję, że stosowne porozumienie zostanie podpisane w najbliższej przyszłości - powiedział w niedzielę rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew.

- Temat został już podjęty, (porozumienie) będzie dotyczyło nie tylko zbóż, ale też długiej listy towarów (...). Oczekujemy, że umowa zostanie podpisana bardzo szybko - oświadczył minister.

Ulukajew nie sprecyzował jednak, kiedy dostawy rosyjskiego eksportu do Iranu miałby się rozpocząć.Moskwa miałaby dostarczać Teheranowi "sprzęt oraz instalacje wykorzystywane przy wydobyciu ropy, maszyny rolnicze, samochody, park maszynowy dla kolei, samoloty, generatory elektryczne oraz sprzęt ciężki" - wyjaśnił Ulukajew.

Poważny portfel

Dodał też, że Rosja może otrzymać od Iranu "poważny portfel zamówień zarówno dla sektora maszynowego, jak i przemysłu o wysokiej wartości dodanej".

11 listopada prezes rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i szef Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi podpisali w Moskwie porozumienie, na mocy którego Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze. Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.

Iran jest objęty sankcjami w związku z jego programem nuklearnym, który Zachód postrzega jako prace nad budową broni atomowej; obowiązuje też embargo na eksport irańskiej ropy.

Niedawna runda negocjacji Iranu z tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), która miała doprowadzić do podpisania do 24 listopada ostatecznego porozumienia, zakończyła się fiaskiem; rokowania przedłużono do końca czerwca. Już drugi raz w tym roku Iranowi i sześciu mocarstwom nie udało się zawrzeć porozumienia, w ramach którego z zamian za rezygnację Teheranu z militarnego aspektu programu atomowego Zachód zrezygnowałby z części sankcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane