• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Inwestycyjny seksapil Warszawy

Inwestycyjny seksapil Warszawy
Foto: sxc.hu Foto: Warszawa umocniła swoją pozycję miasta atrakcyjnego dla inwestorów

Pomimo spowolnienia gospodarczego w Polsce i globalnego kryzysu finansowego Warszawa pnie się w górę w międzynarodowych rankingach perspektyw inwestycyjnych i rozwojowych na rynku nieruchomości – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate Europe 2009” opracowanego przez PricewaterhouseCoopers oraz Urban Land Institute.

Prognoza dla rynku nieruchomości przedstawiona w raporcie analityków wskazuje, że mimo gorszych niż w zeszłym roku ocen perspektyw rozwojowych i inwestycyjnych dla Warszawy, podobnie jak i dla innych rynków objętych badaniem, to właśnie pozycja naszej stolicy w rankingach umocniła się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Kryzysowe drożdże

W rankingu perspektyw inwestycyjnych Warszawa zajęła 13. miejsce, podczas gdy rok temu byliśmy na 16. pozycji, a dwa lata temu na 22. Z kolei w rankingu perspektyw rozwojowych stolica Polski uplasowała się na 7. pozycji, w porównaniu z 8. w roku ubiegłym. Natomiast w zestawieniu oceniającym poziom ryzyka, miasto nad Wisłą znalazło się na miejscu 11, podczas gdy rok wcześniej była to 19. pozycja.

Tegoroczną poprawę pozycji w rankingach przypisuje się dalszemu rozwojowi polskiej gospodarki, pomimo trudności na globalnych rynkach finansowych. Tempo wzrostu jest u nas obecnie wciąż wyższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej i - jak powiedział jeden z respondentów ankiety - inwestorzy „będą więcej inwestowali w sektor nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej o ustabilizowanej gospodarce, takich jak Polska”.

Wielka szóstka

Za 6 najbardziej atrakcyjnych miast z punktu widzenia lokowania inwestycji w nieruchomości uznano Monachium, Hamburg, Stambuł, Zurych, Londyn oraz Moskwę, przy czym każde z innych powodów. Niemieckie miasta oraz Zurych znalazły się na liście ze względu na stabilną gospodarkę, w przypadku Stambułu i Moskwy zadecydował długoterminowy potencjał, zaś w przypadku Londynu zaważyła duża przecena nieruchomości, jaka tam miała miejsce.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane