• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Inwestuj w Kongo, dostaniesz ulgę

Inwestuj w Kongo, dostaniesz ulgę
Foto: TVN24 Foto: Demokratyczna Republika Konga jest biednym afrykańskim państwem

Ulgi podatkowe i specjalne traktowanie obiecał polskim przedsiębiorcom, którzy zechcą zainwestować w Kongo przewodniczący Senatu tego kraju Leon Kengo wa Dondo. W piątek spotkał się on z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

- Nasz kodeks inwestycyjny przewiduje możliwość czasowego zwolnienia z podatku dochodowego oraz z ceł na import urządzeń - zaznaczył Kengo wa Dondo. Przewodniczący kongijskiego Senatu przekonywał, że współpraca z tym krajem to dla Polski szansa na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne. Również wicepremier Pawlak uważa, że polscy przedsiębiorcy mogliby inwestować w Kongo m.in. w eksploatację i przetwarzanie ropy naftowej.

- Polskie firmy mogą być także cennym partnerem w dziedzinie górnictwa węglowego i miedziowego. Zależy nam na uruchomieniu eksploatacji złoża w Kimpe, w które zainwestowało KGHM - dodał.

Współpraca polsko-kongijska

Senator wyraził także nadzieję, że pomiędzy oboma krajami rozwinie się współpraca w dziedzinie infrastruktury drogowej i kolejowej. Kengo wa Dondo oczekuje także pomocy w dziedzinie edukacji i działaniach naukowo-badawczych. Z kolei premier Pawlak dodał, że szczególnie ważna jest "wymiana doświadczeń na poziomie przedsiębiorstw".

Z danych GUS wynika, że wymiana handlowa między Polską a Demokratyczną Republiką Konga osiągnęła w 2007 r. 39,8 mln dol. Przeważającą część tej wymiany stanowi import do Polski. W ubiegłym roku kupiliśmy od afrykańskiego państwa towary za 39 mln dolarów. Do Demokratycznej Republiki Konga sprzedaliśmy dóbr za 800 tys. dolarów. Eksportujemy głównie ogniwa i baterie galwaniczne, mięso oraz części do maszyn i silniki. Z Konga sprowadzamy zaś przede wszystkim miedź.

prm/ la

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane