• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Inwestorzy strategiczni dadzą budżetowi 12 mld?

Inwestorzy strategiczni dadzą budżetowi 12 mld?
Foto: TVN24 Foto: Aleksander Grad wierzy, że bessa nie wpłynie na zyski z prywatyzacji

Ponieważ sytuacja na giełdach pozostaje niepewna, ministerstwo skarbu zamierza przy tegorocznej prywatyzacji skoncentrować się na inwestorach strategicznych. I wciąż liczy, że uda mu się na tym zarobić 12 mld zł.

Minister skarbu uważa, że pozostające w jego rękach spółki są warte więcej niż to, na ile - prawdopodobnie - wyceniłby je rynek w obecnych warunkach.

- Koncentrujemy się na inwestorach strategicznych w kluczowych projektach prywatyzacyjnych, żeby odejść od bieżącej analizy indeksów giełdowych i bazować na wycenach spółek będących inwestycjami długoterminowymi - powiedział Aleksander Grad. Dodał, że ministerstwo bierze pod uwagę wyceny państwowych spółek, przygotowywane przez inwestorów strategicznych, a nie inwestorów "patrzących krótkoterminowo na spółki pod kątem wartości akcji na giełdzie".

Dadzą, nie dadzą?

Aleksander Grad ocenił też, założone wcześniej przychody z prywatyzacji w wysokości 12 mld zł są możliwe do osiągnięcia w tym roku. - Myślę, że inwestorzy branżowi, strategiczni wyceniając spółki i rynkowo, i długofalowo, pozwolą nam zrealizować te przychody - powiedział minister. - Przychody z Enei to będzie bardzo znacząca kwota, a także przychody z Giełdy Papierów Wartościowych, ze sprzedaży PAK-u (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) oraz Grupy Chemicznej, czyli Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu - wyjaśnił.

Nie wiadomo jeszcze kim mieliby być potencjalni inwestorzy chętni na państwowe spółki. Część z nich na pewno będą stanowić podmioty zagraniczne.

A jak podała w ostatnich szacunkach Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, na zainteresowanie polskimi firmami możemy wciąż liczyć. W ramach bezpośrednich inwestycji w tym roku do Polski przypłynie od 7 do 10 mld euro.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane