• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Inwestorzy chodzą po stoczniach

Inwestorzy chodzą po stoczniach
Foto: TVN24 Foto: Małe szanse na produkcje statków w stoczniach

- Kilkunastu inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, obejrzało od początku października części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie - powiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Z jego słów wynika jednak, że mało który zainteresowany jest kontynuowaniem produkcji stoczniowej.

Niektórzy z nich (inwestorów - red.) oglądają wszystkie części stoczniowego majątku, ale większość z nich koncentruje się na poszczególnych aktywach

leszkiewicz o stoczniach

Po nieudanej sprzedaży głównych aktywów obu stoczni, rząd organizuje nowy przetarg. Majątek gdyńskiego zakładu zostanie wystawiony 26 listopada w 11 przetargach, a stoczni w Szczecinie dzień później - w siedmiu. Inwestorzy mają czas do 18 listopada na wpłacenie wadium oraz składanie oświadczeń rejestracyjnych, uprawniających do udziału w przetargach. - Kto ostatecznie weźmie udział w licytacji, dowiemy się 26 i 27 listopada - powiedział. - Niektórzy z nich oglądają wszystkie części stoczniowego majątku, ale większość z nich koncentruje się na poszczególnych aktywach. Jednak na tej podstawie nie należy wyciągać wniosków, ilu jest chętnych na zakup tych aktywów - dodał.

Już raz się nie udało

W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Według materiałów CBA, cytowanych przez media, w procesie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie mogło dojść do nieprawidłowości, a urzędnicy Agencji Rozwoju Przemysłu i resortu skarbu mieli czynić wszystko, by przetarg na stocznie wygrał katarski fundusz. Szef resortu skarbu Aleksander Grad zapewniał, że od samego początku proces sprzedaży majątku stoczni osłaniały służby - ABW, agencja wywiadu, kontrwywiadu i CBA.

Sprawę domniemanych nieprawidłowości przy sprzedaży majątku stoczni bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane