• rozwiń

Inwestorów odstrasza słabsza koniunktura

Inwestorów odstrasza słabsza koniunktura
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej inwestują u nas Azjaci

Nawet o 40 proc. więcej zagranicznych inwestycji w porównaniu z 2008 r. ma przyciągnąć w przyszłym roku Polska. Zdaniem szefa PAIiIZ, warunkiem jest wprowadzenie zmian instytucjonalnych.

Paweł Wojciechowski z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych twierdzi, że przedsiębiorcy z zagranicy liczą przede wszystkim na uproszczenie przepisów podatkowych. Chcą też ograniczenia regulacji krępujących swobodę gospodarczą oraz lepszego wykorzystania funduszy unijnych przeznaczonych na inwestycje.

Coraz więcej inwestycji napływa z krajów Dalekiego Wschodu - to są głównie inwestycje japońskie i koreańskie. Coraz bardziej widoczne są inwestycje chińskie i indyjskie. Odnotowaliśmy również bardzo duże zainteresowanie ze strony inwestorów amerykańskich

Paweł Wojciechowski, prezes PAIiIZ, o inwestycjach

- Jeżeli chodzi o rok 2009, to mam nadzieję, że nastąpią zmiany instytucjonalne korzystne dla systemu promocji gospodarczej Polski. Chodzi o zmiany w zakresie uruchamiania środków unijnych, a także o usprawnienia legislacyjne, które wpłyną na zwiększenie atrakcyjności Polski z punktu widzenia inwestorów zagranicznych - powiedział Wojciechowski. Zaznaczył, że sytuacja jest przede wszystkim zależna od koniunktury gospodarczej. Prezes PAIiIZ przyznał, że rok 2008 może być trudny dla inwestycji. - Uważam jednak, że osłabienie koniunktury będzie chwilowe, więc jestem optymistą - dodał.

Amerykanie inwestują najwięcej

Wojciechowski zwrócił uwagę na fakt, że do Polski napływa obecnie coraz więcej poważnych inwestycji z krajów spoza Unii Europejskiej. - Coraz więcej inwestycji napływa z krajów Dalekiego Wschodu - to są głównie inwestycje japońskie i koreańskie. Coraz bardziej widoczne są inwestycje chińskie i indyjskie. Odnotowaliśmy również bardzo duże zainteresowanie ze strony inwestorów amerykańskich - wyliczał szef PAIiIZ. Jak twierdzi, udział inwestycji amerykańskich jest dużo wyższy, niż udział USA w wymianie handlowej z Polską. - Jeżeli chodzi o liczbę projektów, prowadzonych obecnie w agencji, to Amerykanie są na pierwszym miejscu - zaznaczył.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane