• rozwiń
  • WIG20 2195.82 -0.42%
  • WIG30 2496.47 -0.38%
  • WIG 58102.35 -0.33%
  • sWIG80 11592.23 -0.32%
  • mWIG40 3815.79 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:11

Dostosuj

Internetowa epidemia

Internetowa epidemia

Internet jeszcze nigdy nie był tak niebezpieczny. W sieci grasuje już ponad milion typów wirusów i innych szkodliwych programów, a ich liczba ciągle rośnie. Co więcej - rośnie coraz szybciej - donosi "Rzeczpospolita."

Tylko w ubiegłym roku powstało ponad 700 tys. zupełnie nowych groźnych dla użytkowników programów – wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się ochroną komputerów. Wszystkich znanych wirusów, robaków czy koni trojańskich grasujących w Internecie jest ponad 1,1 mln typów. Według ekspertów firmy, tak gwałtowny wzrost wynika z faktu, że do ich tworzenia wzięli się profesjonaliści pracujący dla zorganizowanych grup przestępczych.

Tysiące nowych zagrożeń dziennie

Skala występowania złośliwego oprogramowania jeszcze nigdy nie była tak wysoka

ostrzega firma F-Secure

„Skala występowania złośliwego oprogramowania jeszcze nigdy nie była tak wysoka” – ostrzega firma F-Secure, która jeszcze niedawno przekroczenie granicy miliona wirusów w internecie prognozowała na koniec 2008 roku. Dziś codziennie trafia do niej 25 tys. zgłoszeń o niebezpiecznych programach. Do niedawna dobrym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa było unikanie internetowych ciemnych zaułków komentuje Stephen Trilling z Symanteca. Dziś przestępcy skupiają się na atakach na najbardziej znane strony WWW.

Bez ochrony ani rusz

Oznacza to konieczność utrzymywania zabezpieczeń niezależnie od sposobu korzystania z internetu. Według raportu, aż siedem na dziesięć ataków związanych było z próbą kradzieży informacji o użytkownikach, najczęściej pomocą tzw. phishingu, czyli podszywania się np. pod bank. – Również w Polsce ten rodzaj ataku występuje coraz częściej – powiedział „Rz” Mirosław Maj, kierownik CERT Polska – zespołu walczącego zagrożeniami pojawiającymi się w sieci. – Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z serią ataków na serwisy internetowe banków. Wykradzione dane trafiają do przestępców. Za dostęp do jednego konta bankowego płacą 10 dolarów, a za dane karty kredytowej – 40 centów.

ŁUD//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane