• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Internet za darmo - dla wszystkich

Internet za darmo - dla wszystkich
Foto: sxc.hu Foto: Internet wszędzie i dla każdego

Do końca 2010 roku darmowy dostęp do bezprzewodowej sieci ma być dostępny w całej Warszawie - pisze "Dziennik". Śladami stolicy chcą iść inne polskie metropolie, a docelowo "online" ma być cala Polska. O ile planów nie powstrzyma unijne prawo.

Pierwsze dzielnice Warszawy darmowy dostęp do internetu otrzymają już za kilka miesięcy, a do końca 2010 roku bezpłatną siecią pokryte zostanie całe miasto. Za wszystko zapłaci samorząd.

- To technologia przyszłości, która powinna być dostępna tak jak bieżąca woda - mówi rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk.

Inni już mają

W całym kraju miejsc z bezprzewodowym dostępem do darmowego internetu jest niemal 1,7 tys. W Rzeszowie udało się pokryć sygnałem ponad połowę powierzchni miasta, w Krakowie jest on dostępny na Rynku Głównym, zaś w Poznaniu rozstawione w centrum nadajniki zapewniają szybką łączność na całym Starym Mieście. Do pokrycia całego miasta bezprzewodowym internetem przymierza się również Gdańsk.

Prosta droga z przeszkodami

Zdaniem ekspertów, bezprzewodową siecią, zwaną popularnie WiFi, można byłoby tanio i szybko pokryć obszar całej Polski - tak jak stało się to w przypadku sieci komórkowych. Zbudowanie sieci internetowej w dużej aglomeracji to koszt rzędu trzech - czterech milionów złotych. Znacznym ułatwieniem dla zainteresowanych jest to, że pieniądze na budowę sieci można uzyskać z unijnych funduszy.

Problemem są jednak obawy urzędników. Samorządy boją się, że ich zapał ograniczy unijne prawo, które może wziąć darmową informatyzację za nieuczciwą praktykę wobec komercyjnych dostawców.

Z tego powodu władze Pragi i Barcelony, które kilka lat temu zaczęły budowę miejskich sieci internetowych, musiały zaniechać realizacji pomysłu na tak szeroką skalę.

Wyjściem może być dostęp do internetu o mniejszej przepustowość i w ograniczonym zakresie. Użytkownicy nie mogą np. ściągać filmów, muzyki i przeglądać niektórych stron. Dostają za to możliwość korzystania z poczty, komunikatorów oraz serwisów informacyjnych.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane