• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Internet wypiera tradycję? Boxing Day w wersji cyfrowej

Foto: PAP/EPA Foto: Boxing Day jest tradycyjnym dniem wyprzedarzy w Wielkiej Brytanii

Sklepy w Wielkiej Brytanii są dziś oblegane od rana, ponieważ - jak co roku - łowcy okazji mają swoje święto, czyli tzw. Boxing Day. Jednak jak przekonują analitycy, w tym roku spora część klientów wyprzedaży przeniesie się do Internetu, żeby uniknąć kolejek.

Najbardziej wytrwali poszukiwacze przecenionych artykułów ustawiali się pod sklepami już o trzeciej rano, żeby być pierwszymi w kolejce.

Najbardziej ekskluzywne butiki i domy towarowe, takie jak kultowy już Harrods, nie pozwalają jednak odczuwać dyskomfortu czekającym klientom. Sklep przygotował dla ludzi w kolejce kubki gorącej czekolady, kanapki z wędzonym łososiem oraz koce. Dodatkowo, klientom czas umilały kwartet smyczkowy oraz pokazy ulicznego magika.

Zmiana zwyczajów

Jak przewidują analitycy wyprzedaże w sklepach internetowych mogą "podkraść" tradycyjnym sklepom część klientów.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez fundację Barclaycard prawie jedna trzecia badanych (31 proc.) zamierza w Internecie poszukiwać świątecznych okazji. Jedynie 27 proc. zamierza wybrać się do sklepów i kupować w tradycyjny sposób.

Zmianie ulega też polityka ekskluzywnych marek, które również zaczynają brać udział w wyprzedażach i kusić klientów podczas Boxing Day. Zdaniem ekspert od zachowania konsumentów jest to wynikiem kryzysu. - To oznaka desperacji, że nawet wielkie nazwiska mówią "patrzcie, jesteśmy na na wyprzedaży" - stwierdziła Jasmine Birtles. - Sklepy są świadome, że ludzie mają teraz ograniczone budżety - dodała.

Tradycyjna jednak w dalszym ciągu ma się dobrze. Według analityków z Verdict Research Boxing Day przyniesie zyski w wysokości 2,6 miliarda funtów.

Tradycja z pudełka

Boxing Day to tradycja wielkich świątecznych wyprzedaży. Co roku, drugiego dnia świąt sklepy w krajach anglosaskich szturmują tłumy klientów. Święto wywodzi się od - sięgającego średniowiecza - zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka.

Boxing Day obchodzone jest w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii oraz w innych krajach Wspólnoty Narodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane