• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:00

Dostosuj

Internet może być za darmo

Internet może być za darmo
Foto: sxc.hu Foto: Prawie szybki internet bez podatku za 30 zł miesięcznie?

Rząd chce zwracać podatnikom wydatki na internet. Zmniejszone z tego tytułu przychody skarbu państwa miałyby zostać zrekompensowane oszczędnościami dzięki rozliczaniu się podatników z fiskusem właśnie przez internet.

- Powstaje projekt ustawy, który umożliwi odliczanie całkowitych kosztów taniego internetu przez osoby prywatne – powiedział podczas XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy szef senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Tomasz Misiak (PO).

- Ta ustawa umożliwiłby wszystkim gospodarstwom domowym darmowy dostęp do internetu – dodał poseł.

Budżet straci, ale szybko odrobi

Obecnie wydatki na internet są odliczane od podatku tylko częściowo. Gdyby projekt o całkowitym odliczeniu wszedł w życie, koszt dla budżetu państwa wyniósłby 250-300 mln zł rocznie - ocenił Misiak. Uważa on jednak, że budżet na tym nie straci. Osoby, które skorzystają z odliczenia, będą mogły rozliczać się z fiskusem przez internet, co oznacza oszczędności dla budżetu w podobnej kwocie.

Tańszy i dość szybki?

Jak tłumaczył poseł Misiak, projekt zakłada, że miesięczna cena internetu, która będzie odliczana od podatku, wynosiłałaby 25 - 30 zł, a prędkość przesyłu danych do 512 kb/s. - Przeprowadzone zostały analizy, z których wynika, że dostawcy internetu są w stanie zaoferować takie ceny - powiedział.

Jeszcze w tym roku?

Według zapowiedzi Misiaka, projekt ma powstać w ciągu dwóch miesięcy, a same założenia w ciągu dwóch tygodni. - Będę przekonywał ministra finansów, by środki na ten cel znalazły się w budżecie. Ustawa mogłaby wejść w życie jeszcze w tym roku - dodał.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane