• rozwiń
  • WIG20 2225.61 -0.37%
  • WIG30 2525.30 -0.24%
  • WIG 58738.08 -0.02%
  • sWIG80 11615.05 +0.38%
  • mWIG40 3763.37 +0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:13

Dostosuj

Internet będzie dostępny w całej Polsce

Internet będzie dostępny w całej Polsce
Foto: TVN24 Foto: Internet będzie dostępny w całej Polsce

Poza zasięgiem sieci internetowej jest 2 mln polskich domów. Operator satelitarny SES Astra wprowadza usługę, która może rozwiązać ten problem - zapowiada "Rzeczpospolita".

Tani i dobrej jakości dostęp do internetu za pośrednictwem satelity? Za trzy – cztery miesiące będzie to możliwe. Jeden z największych operatorów satelitarnych na świecie SES Astra uruchamia w Polsce usługę, która może dotrzeć do 2 mln gospodarstw domowych znajdujących się poza zasięgiem stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej. – Będziemy ją sprzedawać wraz z operatorami, którzy będą chcieli uzupełnić swoją ofertę o usługi dla terenów słabo zurbanizowanych – mówi Leszek Bujak z polskiego oddziału SES Astra. Negocjacje trwają, ale firma nie chce zdradzić, z kim rozmawia. Astra zaproponuje trzy pakiety usług, w których prędkość ściągania danych będzie się wahała od 256 kb/s do 1024 kb/s. W drugą stronę informacje są wysyłane z prędkością nawet 128 kb/s. Detaliczne ceny usług będą się wahały od ok. 70 do 140 zł miesięcznie.

Wyjdziemy z jaskini?

Astra zaproponuje trzy pakiety usług, w których prędkość ściągania danych będzie się wahała od 256 kb/s do 1024 kb/s. W drugą stronę informacje są wysyłane z prędkością nawet 128 kb/s. Detaliczne ceny usług będą się wahały od ok. 70 do 140 zł miesięcznie.

internet

To nie pierwsza usługa dostępu satelitarnego w Polsce, ale do tej pory wąskim gardłem było wysyłanie danych od klienta, które zwykle nie przekraczało kilkunastu kb/s. W porównaniu do starych technologii nowa oferta Astry jest nie tylko szybsza, ale i o kilkadziesiąt procent tańsza. Według specjalistów oferta Astry ma szansę zdobyć ok. 200 – 300 tys. klientów. Przynosiłoby to spółce i operatorom oferującym usługę ok. 300 mln zł rocznie.

Tania sieć, ale drogi zestaw odbiorczy

Barierą może się okazać cena satelitarnego zestawu odbiorczego, która wynosi ok. 1 tys. zł. Dużych operatorów byłoby stać na sfinansowanie ich zakupu. Mniejszych niekoniecznie. Największym dostawcą internetu w Polsce jest Telekomunikacja Polska, która ma ponad 2 mln abonentów. Milion klientów przekroczyły sieci komórkowe i telewizji kablowej - wylicza dziennik.

mpj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane