• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Interesy na 3,5 miliarda dolarów

Interesy na 3,5 miliarda dolarów
Foto: PAP/EPA Foto: Premierzy Wen Jiabao (L) i Władimir Putin (P)

Chiny i Rosja podpisały umowy gospodarcze na 3,5 miliarda dolarów i wciąż pracują nad porozumieniem w sprawach energetycznych - poinformował rosyjski wicepremier Aleksandr Żukow. Umowy podpisano podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Pekinie.

Jak powiedział dziennikarzom wicepremier Żukow, rosyjscy i chińscy biznesmeni i przedstawiciele władz podpisali pakiet umów, w tym w sprawie pożyczek na sumę 500 milionów dolarów każda, państwowego Chińskiego Banku Rozwoju (ang. China Development Bank) dla jego rosyjskiego odpowiednika VEB oraz Rolnego Banku Chin (Agricultural Bank of China) dla państwowego banku VTB.

Jak dodał Żukow, inne umowy dotyczą chińskich firm inwestujących w przemysł budowlany w Rosji. - Naturalnie, Chińczycy są zainteresowani przejęciem udziałów (własnościowych) - powiedział rosyjski wicepremier, nie wchodząc w szczegóły.

- Nie osiągnięto jeszcze porozumienia w dziedzinie energetyki. Rozmowy trwają - powiedział.

Według chińskich mediów i analityków, oczekuje się, że porozumienie w sprawie energetyki będzie umową kredytową na dostawy gazu (transakcją określaną mianem "pożyczki za gaz" - red.), podobną do wartej 25 miliardów dolarów umowy kredytowej na dostawy ropy naftowej, która została zawarta na początku tego roku.

W ramach tego kontraktu, dwie rosyjskie firmy naftowe otrzymają od Chin kredyt w wysokości 25 mld USD w zamian za umowę o długofalowych dostawach ropy. Kontrakt został podpisany przez dwa rosyjskie koncerny naftowe - Rosnieft i Transnieft (monopolistę w dziedzinie ropociągów) - oraz Chiński Bank Rozwoju, który przekaże całość sumy kredytu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane