• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Inspektor skarbowy zajrzy ci w Okna

Inspektor skarbowy zajrzy ci w Okna
Foto: TVN24 Foto: Kontrola SKarbowa zajrzy i w licencje programów komputerowych

Wizyta Inspekcji Skarbowej w firmie to nic przyjemnego. Od dziś dochodzi jeszcze jeden stres: inspektorzy mogą tez sprawdzać to, czy kontrolowana firma posługuje się legalnym oprogramowaniem. Przeczeszą więc zawartość twardych dysków, przejrzą faktury i licencje...

Inspektorzy skarbowi - ci sami, którzy mogą potraktować cię jak antyterroryści członka gangu - do tej pory dbali o interesy Skarbu Państwa. Najogólniej mówiąc, pilnowali, żeby każdy podatnik nie zapłacił mniej, niż wynika z przepisów.

Teraz będą jednak działać też w interesie prywatnych firm, na ogół zresztą zagranicznych: ustawa uczyniła wyjątek dla tzw. własności intelektualnej. Inspektor nie sprawdzi, czy spychacz przedsiębiorcy budowlanego nie został czasem skradziony u

W ramach kontroli skarbowej prowadzonej w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, kontrola może obejmować również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej

Insp skarbowa zajezy w okna

konkurenta w Niemczech. Nie sprawdzi nawet, czy firma płaci publicznym nadawcom abonament za posiadane odbiorniki radiowe i telewizyjne. Ale skontroluje, czy na system Windows w swoim komputerze na pewno ma wystarczającą liczbę licencji.

Od dziś kontrole podatkowe takie właśnie uprawnienia - i obowiązki - ma Inspekcja Skarbowa. Wprowadziła je uchwalona przez parlament jeszcze w zeszłym roku ustawie o kontroli skarbowej. Mówi o tym ustawa z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 15 lipca 2010 r.). Do istniejącego art. 1 ustawy dodała ona ust. 2a, a w nim "wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej".

O kontroli m.in. w zakresie legalności oprogramowania mają - w zależności od potrzeb - decydować dyrektorzy poszczególnych urzędów kontroli skarbowej.

Jedynie niektórzy prawnicy mają wątpliwości, dlaczego to organ państwowy ma dbać o interesy wybranej, wąskiej grupy przedsiębiorców - sprzedawców oprogramowania. Zastanawiają - niezbyt głośno zresztą - czy nie narusza to zasady równych warunków działalności gospodarczej, skoro inspekcja szczególnie zadba o tę gałąź biznesu, a pominie inne.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane