• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Innowacyjność zostawiliśmy innym

Innowacyjność zostawiliśmy innym
Foto: sxc.hu Foto: Firmy nie potrafią korzystać z ulg podatkowych na badania i rozwój - twierdzą eksperci

Polskie firmy nie korzystają z ulg podatkowych na badania i rozwój. Zbyt mało o tych ulgach wiedzą, przeszkodą są także bariery formalne. Jeśli to się nie zmieni, będziemy mniej atrakcyjni niż nasi sąsiedzi np. Czesi i Węgrzy - uważają eksperci firmy Deloitte.

"Polska w porównaniu z głównymi krajami OECD oferuje jeden z najniższych poziomów korzyści podatkowych na jednego dolara zainwestowanego w badania i rozwój" - akcentuje się w najnowszym raporcie firmy doradczej Deloitte, dotyczącym niewykorzystanego potencjału wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki.

Jak starać się o konkurencyjność

Eksperci Deloitte wyliczyli, że w ciągu trzech lat (2006-2008) w Polsce z ulg podatkowych na badania i rozwój skorzystało jedynie 128 firm. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii było to 14.430 podmiotów. Polscy przedsiębiorcy otrzymali zwolnienia podatkowe o łącznej wartości 27 tys. euro, a firmy z Wysp - 1.776 mln euro.

- Jeśli Polska nie zacznie podnosić konkurencyjności gospodarki poprzez odpowiedni system ulg podatkowych, to staniemy się w niedługim czasie mniej atrakcyjni dla inwestycji firm zagranicznych niż Czechy, Węgry, czy inni sąsiedzi z regionu. Firmy te kierują swoją uwagę na kraje, które dbają o konkurencyjność swoich gospodarek i mają sprzyjającą temu politykę fiskalną - podkreślił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami ekspert Deloitte Michał Turczyk.

Czy zostaniemy tania montownią?

Przedstawiciele Deloitte zwrócili uwagę, że Polska poza funduszami z Unii Europejskiej nie ma żadnego skutecznego instrumentu wspierania innowacyjności w krajowej gospodarce. Nie powstają w naszym kraju nowe jednostki badawczo-rozwojowe. Zagraniczne przedsiębiorstwa budują w Polsce jedynie montownie swoich produktów, a nie centra badawczo-rozwojowe, w których rodzą się nowe pomysły i technologie - podkreślili eksperci Deloitte.

- Pieniądze z UE bardzo pomogły w tym, że Polska była "zieloną wyspą", która wykazała się jakimkolwiek rozwojem gospodarczym w UE. Ale fundusze unijne się kończą i będą miały coraz mniejszy wpływ na rozwój polskiej gospodarki - dodał Turczyk.

W ocenie ekspertów Deloitte, polscy przedsiębiorcy mają zbyt małą wiedzę o tym, że mogą korzystać z ulg podatkowych, wynikających z zastosowania nowych technologii. Są one wykorzystywane przez firmy w niewielkim zakresie.

Deloitte to międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa finansowego, zarządzania ryzykiem i doradztwa podatkowego

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane