• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Informatyka to nasza słaba strona

Informatyka to nasza słaba strona
Foto: sxc.hu Foto: Polska spadła w ciągu roku o 3 miejsca w rankingu rozwoju przemysłu informatycznego

Polska zajęła w tym roku 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA). To znaczy, że spadliśmy o trzy miejsca w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, a w Unii zajmujemy trzecie miejsce od końca.

Wśród 24 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła trzecią lokatę od końca; gorsze wyniki uzyskały jedynie Rumunia i Bułgaria.

Celem przeprowadzanego już po raz trzeci badania jest ocena i porównanie 66 krajów świata pod względem rozwoju przemysłu informatycznego, co pozwala określić stopień, w jakim dany kraj wspiera konkurencyjność swojego sektora IT. W tym roku w czołówce światowego rankingu uplasowały się: Stany Zjednoczone (78,9 pkt), Finlandia (73,6), Szwecja (71,5), Kanada (71,3) oraz Holandia (70,7).

- Uznaliśmy, że próba 66 krajów jest reprezentatywna dla poszczególnych regionów świata, jak i w skali globalnej. Chodziło o pokazanie pewnych trendów w rozwoju IT. Poprzednie badanie objęło również 66 państw świata - poinformował PAP koordynator i rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.

W 2008 r. w pierwszej piątce znalazły się kolejno: Stany Zjednoczone, Tajwan, Wielka Brytania, Szwecja i Dania.

Dlaczego w unijnym ogonie?

Według Economist Intelligence Unit sześć kluczowych czynników, które łącznie wpływają na rozwój sektora IT, to: kapitał ludzki, środowisko sprzyjające rozwojowi innowacyjności, nowoczesna infrastruktura IT, solidny system prawny, który skutecznie chroni własność intelektualną, stabilna, otwarta i konkurencyjna gospodarka oraz rządowe wsparcie dla zachowania równowagi pomiędzy promowaniem technologii i stworzeniem warunków wolnej konkurencji. Zdaniem autorów raportu, kraje, które mają wysokie wskaźniki w tych kategoriach, zazwyczaj mogą się poszczycić silnym przemysłem informatycznym.

Economist Intelligence Unit jest ośrodkiem informacji gospodarczej, wchodzącym w skład The Economist Group, wydawcy tygodnika "The Economist". Zatrudnia na świecie ponad 650 analityków, którzy zajmują się tworzeniem ocen i prognoz polityczno-gospodarczych w 200 krajach.

Business Software Alliance to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Reprezentuje interesy producentów oprogramowania komputerowego oraz ich partnerów produkujących sprzęt komputerowy.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane