• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Informatycy, do pracy nad Chrome OS!

Informatycy, do pracy nad Chrome OS!
Foto: google.com Foto: Nowy system jest oparty o przeglądarkę internetową Chrome

Ruszają ostatnie prace nad nowym systemem operacyjnym Google. Firma opublikowała w czwartek otwarty kod źródłowy swojego najnowszego dziecka - Chrome OS, który niebawem zasili przede wszystkim mobilne komputery.

możliwość uruchomienia i restartowania w ciągu kilku sekund

wszystkie aplikacje systemu zostają w sieci - nie ma potrzeby aktualizacji

każdy program pracuje w bezpiecznej strefie (tzw. sandbox) co znacznie utrudnia działanie wirusów i szkodliwego oprogramowania

główne cechy systemu Google Chrome OS

Pierwsze urządzenia z systemem Chrome OS będą dostępne w czwartym kwartale 2010 roku - informuje Google.

Kod został udostępniony tak wcześnie, aby "zachęcić partnerów technologicznych, społeczność open source i deweloperów oprogramowania do udziału w jego rozwijaniu".

Wielka walka o prym

Google Chrome OS ma być przede wszystkim lekki i bardzo szybki. Ma dawać użytkownikom możliwość włączenia komputera i połączenia się z siecią w ciągu kilku sekund. Dla porównania, najnowszy system Windows 7 na sprawdzenie poczty pozwoli nam dopiero po kilku minutach.

Pierwszy system operacyjny Google szybkość ma zawdzięczać temu, że opiera się głównie na internetowej przeglądarce Google Chrome, wydanej w 2008 roku.

- W ciągu kilku ostatnich lat wydłużał się czas spędzany przez użytkowników online i zwiększała się liczba zaawansowanych zastosowań internetu, dlatego właśnie chcieliśmy stworzyć coś zupełnie nowego, doskonale dopasowanego do sposobu, w jaki dziś używa się komputerów i sieci - mówi Sundar Pichai, wiceszef działu produktów Google.

Open source

Idea otwartego oprogramowania pozwoliła m.in. na stworzenie wielkiego sukcesu przeglądarki Firefox. Ta sama idea przyświecała tworzeniu przeglądarki Chrome i nowego systemu.

- Zostało jeszcze wiele do zrobienia, jesteśmy bardzo podekscytowani dotychczasowymi rezultatami i niecierpliwie czekamy na możliwość rozwijania technologii z pomocą społeczności open source - powiedział Pichai.

sm//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane