• rozwiń

Inflacja w maju w dół

Inflacja w maju w dół
Foto: TVN24 Foto: Ceny żywności w maju rosły szybko. Czy to znaczy, że inflacja przyspieszyła?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 2,2 proc. w stosunku do maja 2009 roku, a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w maju o 2,3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. Wzrost cen był zatem niższy od ich przewidywań.

Ministerstwo Finansów podawało natomiast, że oczekuje kolejnego miesiąca spadku tempa wzrostu cen.

Natomiast zdaniem Piotra Kalisza, głównego ekonomisty Citi Handlowego, w maj i czerwiec przyniosą spadek inflacji, zaś później ceny znowu zaczną szybciej rosnąć.

- Jest wciąż szansa na to, że inflacja spadnie poniżej 2 procent, na to jest szansa może w czerwcu, może w lipcu. Natomiast później inflacja zacznie powoli piąć się w górę i pod koniec roku może być w okolicach 2,5 procent, może trochę wyżej - powiedział Kalisz.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki szacowali niedawno, że w maju inflacja wyniesie 2,3 proc. rok do roku.

W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,4 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z marcem, wzrosły o 0,4 proc.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane