• rozwiń

Inflacja spuszcza z tonu

Inflacja spuszcza z tonu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Inflacja zwalnia

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2009 r. na poziomie 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc. - Ta prognoza to miła niespodzianka - mówi w TVN CNBC Biznes ekonomista BRE Banku Marcin Mazurek.

Jak ocenił w poniedziałek resort finansów, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2009 r. wyniósł 100,2 (miesiąc poprzedni = 100). "Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może spaść do 103,1" - napisano w komunikacie.

Zdaniem Marcina Mazurka, ekonomisty BRE Banku, głównym sprawcą tych prognoz mogły być ceny żywności, które na rynkach hurtowych odbiegały od sezonowego wzorca i rosły trochę mniej niż w poprzednich latach. - Ścieżka inflacji w połowie przyszłego roku jest zdeterminowana głównie przez efekty bazowe z tego roku. To znaczy tak naprawdę ta ścieżka maskuje trochę efekty rozpędzania się inflacji w drugiej połowie roku. RPP jest świadoma tego faktu no i stąd też mieliśmy zmianę nastawienia w polityce pieniężnej - podkreśla ekonomista.

Inflacja we wrześniu w ujęciu rocznym wyniosła 3,4 proc. Oficjalne dane za październik GUS poda w połowie listopada.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane