• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Inflacja przeszkodą w drodze do euro?

Inflacja przeszkodą w drodze do euro?
Foto: TVN24 Foto: Dariusz Filar upatruje zagrożenie w rosnącej inflacji

Polska może mieć niebawem problemy z utrzymaniem inflacji poniżej wartości referencyjnej z Maastricht - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

- To, że Polska przestała być inflacyjnym liderem, samo w sobie nie jest szczególnie niepokojące; w końcu nie zawsze musimy stanowić wzór dla innych. Powodem do znacznie większych obaw jest to, że od początku 2007 roku inflacja w Polsce pozostaje w wyraźnym trendzie wzrostowym i we wcale nie tak odległej perspektywie ponownie możemy stanąć w obliczu problemów z utrzymaniem się poniżej wartości referencyjnej z Maastricht - napisał Filar w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

Według Eurostatu inflacja HICP - służąca do wyliczania kryterium inflacyjnego - w Polsce wyniosła w październiku w ujęciu rocznym 3,1 proc. wobec 2,7 proc. we wrześniu.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Obecnie Polska spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, w tym kryterium inflacyjne.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane