• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Inflacja poniżej 4 proc. do końca 2008?

Inflacja poniżej 4 proc. do końca 2008?
Foto: TVN CNBC Bizens Foto: prof. Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Inflacja na koniec tego roku może spaść poniżej 4 proc., jeśli nie nastąpią znaczące podwyżki cen regulowanych - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej. Ministerstwo Finansów potwierdza: - Presja inflacyjna wyhamowuje - mówi wiceminister Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Zdaniem Andrzeja Sławińskiego, dużą niewiadomą są ceny ropy. - Jakkolwiek biorąc pod uwagę korygowane w dół prognozy (dotyczące gospodarki - red.), będziemy obserwować ten trend spadkowy inflacji - powiedział w telewizji TVN CNBC Biznes. - Jeśli nie nastąpią znaczące podwyżki cen regulowanych, to inflacja może spaść poniżej 4 proc. na koniec roku - dodał.

Nawet jeśli nie wchodzilibyśmy, to nie wykluczałbym zaostrzenia polityki pieniężnej, by pomóc gospodarce zachować proporcje wzrostu

Jego zdaniem, zeszłoroczny efekt bazy będzie działał w kierunku obniżania dwunastomiesięcznego wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach.

Perspektywa wejścia do ERM2 i EMU zmieniła perspektywę prowadzenia polityki pieniężnej, ale i bez tego niewykluczona byłaby podwyżka stóp procentowych. - Nawet jeśli nie wchodzilibyśmy, to nie wykluczałbym zaostrzenia polityki pieniężnej, by pomóc gospodarce zachować proporcje wzrostu - dodał.

MF potwierdza

Optymistycznie na inflację patrzy też wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Jej zdaniem po osiągnięciu tegorocznego szczytu w sierpniu, inflacja konsumencka będzie spadać i na koniec tego roku osiągnie 4 proc.

- W prognozie Ministerstwa Finansów nie ma nic nadzwyczajnego, jest ona zgodna z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, że szczyt inflacji będziemy mieli w sierpniu. Wszystkie nasz szacunki się potwierdziły, biorąc pod uwagę trendy zarówno na rynku żywnościowym, jak i na rynku paliwowym - powiedziała Zajdel-Kurowska dziennikarzom w Sejmie.

Skrzypek: 2,5 proc. w 2010 r.

Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prezes NBP Sławomir Skrzypek po raz kolejny zapewnił, że poziom 2,5 proc., czyli cel banku centralnego, osiągniemy w połowie 2010 r.

Z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że średnioroczna inflacja wyniesie w 2008 i 2009 roku 4,3 proc., a w 2010 roku obniży się do 3,1 proc., zaś do pasma celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) wskaźnik ten powróci w 2010 roku.

kap, bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane