• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Inflacja odpuszcza, gospodarka zwalnia"

"Inflacja odpuszcza, gospodarka zwalnia"
Foto: TVN24 Foto: Marek Belka nie chce dywagować na temat obniżki stóp

- Widzimy, że inflacja nieco odpuszcza, a gospodarka zwalnia - uważa Marek Belka, prezes NBP. - Zapał do podnoszenia stóp procentowych jest obecnie znacznie niższy niż w pierwszej połowie roku - dodał.

W opinii prezesa NBP za rok inflacja znajdzie się w celu inflacyjnym NBP.
- Ekspercka prognoza NBP mówi, że w sierpniu inflacja może być nieco wyższa niż w lipcu, ale później z różnych powodów, także statystycznych, inflacja będzie schodzić dosyć szybko do celu, czyli do 2,5 proc. Myślę, że w celu powinnyśmy być już za rok - powiedział Belka.

Spowolnienie bez dramatu

Ekspercka prognoza NBP mówi, że w sierpniu inflacja może być nieco wyższa niż w lipcu, ale później z różnych powodów, także statystycznych, inflacja będzie schodzić dosyć szybko do celu, czyli do 2,5 proc.

belka

W opinii prezes NBP wzrost PKB w Polsce o 3,2 proc. w 2012 roku nie będzie "dramatycznie silnym spowolnieniem".
- Instytut Ekonomiczny NBP w lipcowej projekcji przedstawił ścieżkę PKB, z której wynika, że w przyszłym roku będziemy mieli 3,2-proc. wzrost. Wtedy wszyscy mówili, że to jest zbyt pesymistyczne, nierealistyczne. Sam spoglądałem na tę prognozę z pewną rezerwą. Dzisiaj konsensus rynkowy jest bliski tej wielkości. Trzeba jednak podkreślić, że wzrost PKB o 3,2 proc. to nie jest jakieś dramatycznie silnie spowolnienie i nie obawiałbym się jakiejś katastrofy z tym związanej - powiedział.

Zdaniem Belki proces osłabienia złotego będzie się stopniowo odwracał.
- Złoty osłabił się wobec euro o około pięciu proc. w ostatnim czasie. Ale sądzę, że stopniowo będzie ten proces odwrócony. Jeżeli to nastąpi, to właściwie żadnego wpływu na inflację nie będzie - powiedział.

Marek Belka udzielił wywiadu portalowi Obserwatorfinansowy.pl, który należy do Narodowego Banku Polskiego, którego jest szefem.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane