• rozwiń

Temat: Indie

Indie zbroją się na potęgę

Indie zbroją się na potęgę
Foto: Indian Navy Foto: INS Vikramaditya to wizytówka marynarki wojennej Indii

Indie są największym importerem broni. W ciągu czterech lat podwoiły budżet na zakup uzbrojenia, zostawiając daleko w tyle Chiny czy Europę.

Jak podliczył Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), w latach 2009-2013 import broni w Indiach stanowił 14 proc. światowych obrotów. W latach 2004-2008 było to 7 proc. Głównymi dostawcami są: Rosja, USA i Izrael.

Spadł za to udział Chin (z 11 do 5 proc.), które także handlują z Rosją, a poza tym z Ukrainą i Francją. Na trzecim miejscu jest Pakistan, który kontrakty  najchętniej podpisuje z Chinami, USA i Szwecją.

Stany zbroją świat, Hiszpanie Wenezuelę

Stany Zjednoczone prowadzą w rankingu największych eksporterów sprzętu wojskowego. Wartość podpisanych z nimi kontraktów stanowiła niemal jedną trzecią światowych (29 proc.). Minimalnie ustępują im Rosja (27 proc.), daleko w tyle są za to Niemcy (7 proc.) czy Chiny (6 proc.). Amerykańskie wojskowe samoloty i pojazdy  kupują najczęściej Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia i Korea Południowa.

Z danych zebranych przez SIPRI wynika, że Hiszpanie eksportują sprzęt wojskowy najczęściej do Norwegii, Australii i Wenezueli.

Polskie zamówienia

W najbliższych latach na zbrojenia 100 mld zł zamierza wydać Polska. To ogromne zamówienie, dlatego swoje oferty na uzbrojenie składają największe firmy na świecie. Zdaniem Wojciecha Łuczaka, wydawcy magazynu "Raport" ostatnia wizyta wiceprezydenta Joe Bidena obok omówienia sytuacji na Ukrainie miała też na celu rozpoznanie rynku polskich zamówień. USA są szczególnie zainteresowane zamówieniami na 70 wielozadaniowych śmigłowców oraz kilkadziesiąt samolotów bezzałogowych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane