• rozwiń
  • WIG20 2191.18 -0.73%
  • WIG30 2492.20 -0.69%
  • WIG 58143.94 -0.52%
  • sWIG80 11665.19 +0.48%
  • mWIG40 3797.06 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:49

Dostosuj

Temat: Indie

Indie staną się polem bitwy między USA a Rosją? Boeing chce wejść na ten azjatycki rynek

Indie staną się polem bitwy między USA a Rosją? 
Boeing chce wejść na ten azjatycki rynek
Foto: boeing.mediaroom.com Foto: Indie kupiły od Boeinga już wojskowe helikoptery Apache. Na zdjęciu AH-64D Apache Block III

Boeing, największy na świecie producent samolotów rozważa inwestycje w Indiach. Wszystko dzięki złagodzonych przez nowego premiera Narendrę Modiego przepisach dotyczących inwestycji zagranicznych m.in. w sektorze obrony.

Według Bloomberga Boeing obecnie szuka indyjskich partnerów do realizacji nowych inwestycji. Teraz zagraniczne koncerny mogą przejąć 49 proc. aktywów firm działających m.in. w sektorze obronnym, czy produkcji broni. W lipcu premier Modi złagodził ten wymóg, bo wcześniej obcy kapitał mógł posiadać jedynie 26 proc. w kluczowych dla obronności koncernach.

Idzie nowe

- To zasadnicza różnica. Daje możliwość nie tylko inwestowania w Indiach, ale także do budowy rynku eksportowego z Indii. W 2015 roku powinniśmy zobaczyć Boeinga w strategicznych partnerstwach w Indiach - uważa Dennis D. Swanson, wiceprezes Boeing Space & Defense Security, czyli jednej z największych na świecie firm z branży obronności i producenta wojskowych statków powietrznych.

Boeing chce mocniej zaangażować się biznesowo w Indiach, bo to rynek, w którym firmy z USA rywalizują z dostawcami z Rosji. Koncern wygrał już przetarg warty 2,5 mld dolarów na dostawę do Indii helikopterów Apache, a także ciężkich śmigłowców transportowych Chinook. Władze firmy liczą jednak, że to nie koniec zamówień, szczególnie, że premier Modi ma plan modernizacji wojska, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zniechęcić sąsiadów, czyli Chiny i Pakistan.

Złagodzenie przepisów

Modi został premierem w maju. W lipcu złagodził przepisy dotyczące limitu zagranicznych inwestycji w obronność. Polityk przekonywał, że obcy kapitał wzmocni przemysł, a jednocześnie Indie nadal będą miały kontrolę nad dostawami broni.

Ta decyzja pokazuje również, że Modi stara się mniej opierać bezpieczeństwo państwa na indyjskich przedsiębiorstwach, którym nie udało się samodzielnie zmodernizować armii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane