• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Indesit z ziemi włoskiej do Polski

Indesit z ziemi włoskiej do Polski
Foto: TVN24 Foto: Indesit ma już fabrykę lodówek i kuchenk w Łodzi

Włoska firma Indesit oficjalnie ogłosiła, że zamyka swoją fabrykę w None pod Turynem i produkcję zmywarek przenosi do Polski, do Radomska.

Zarząd firmy wyjaśniał podczas rozmów ze związkami zawodowymi, że fabryka w Radomsku jest bardziej konkurencyjna niż zakład w None. Sześciuset pracowników podturyńskiej fabryki już od kilku tygodni protestuje przeciwko zapowiadanej dotąd nieoficjalnie decyzji koncernu.

Po ogłoszeniu informacji o likwidacji fabryki przedstawiciele trzech związków zawodowych opuścili rozmowy z dyrekcją firmy. Przed gmachem związku przemysłowców w Turynie, gdzie trwało spotkanie, doszło juz wcześniej do gwałtownych protestów pracowników z None, którzy usiłowali wedrzeć się do budynku. Interweniowała policja.

Będą dalsze protesty

Związki zawodowe zapowiedziały, że we wszystkich włoskich zakładach Indesit odbędzie się 20 marca ośmiogodzinny strajk, a w Turynie - manifestacja załóg z całego kraju. - Chcemy wiedzieć, czy decyzja Indesitu o przeniesieniu produkcji do Polski jest związana z finansowaniem ze strony polskiego rządu, i czy wiążą się z tym jakieś zobowiązania - oświadczył przedstawiciel kierownictwa centrali metalowców Fiom, Maurizio Landini. Związkowiec zapowiedział, że gdyby tak było, to organizacja odwoła się zarówno do Unii Europejskiej, jak i włoskiego rządu.

Zdaniem innego reprezentanta centrali Fiom, Giorgio Airaudo, cytowanego przez agencję Ansa, "można uratować dwa zakłady, broniąc kwalifikacji zawodowych włoskich i polskich robotników, i przygotowując się do ożywienia produkcji". - Propozycja firmy jest dla nas nie do przyjęcia - ocenił związek zawodowy Uilm.


Zakład w None produkuje zmywarki na cały rynek europejski; dotychczas rocznie 770 tysięcy sztuk. W ostatnim czasie Indesit przeżywa trudności w związku z kryzysem, a liczba zamówień znacznie spadła. Firma ma we Włoszech w sumie osiem fabryk, w których zatrudnia łącznie 5600 osób.

/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane