• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Importerzy dociśnięci do ściany

Importerzy dociśnięci do ściany
Foto: TVN24 Foto: Towary z zagranicy coraz ciężej sprzedać

Utrzymująca się słabość złotego i topniejący popyt ciągną w dół sprzedaż sprowadzanych towarów. Branże oparte na imporcie muszą więc podnosić ceny towarów, mimo że zapotrzebowanie na nie słabnie - pisze "Puls Biznesu".

- Producenci podnoszą ceny w euro i w dolarach, ponieważ liczba sprzedanych sztuk spada. Muszą mieć więc większą efektywność na produkcie. Odczujemy to szczególnie mocno w Polsce, ponieważ nie dość, że kurs euro i dolara poszedł w górę, to wzrosły także ceny jednostkowe - wyjaśnia Piotr Bieliński, prezes Actiona.

Ekonomia nie działa

Dlaczego producenci mieliby podnosić ceny, zamiast je obniżać i zwiększać popyt? - zastanawia się gazeta. - Jeżeli dany producent sprzedawał rok temu 50 tys. sztuk danego produktu, a dzisiaj tylko 25 tys., koszty stałe pozostały takie same. Dlatego na niewielkim produkcie musi zarobić nie dolara, tylko dwa. Na przykład na notebooku to już nie jest dolar, tylko 20-40 dolarów - odpowiada Piotr Bieliński.

Według Wojciecha Buczkowskiego, prezesa Komputronika, wzrost cen sprzętu IT jest niemal równoległy do wzrostu kursu dolara.

- Nawet jeśli w Polsce popyt spada, sprzęt musi drożeć, ponieważ jego cena ustalana jest w dolarach. Nie jesteśmy w stanie obniżyć cen. Lepiej sprzedać mniej, niż sprzedać ze stratą. Należy pamiętać, że ceny zdecydowanej większości produktów IT mają zasięg globalny. Nawet jeśli zostały dostosowane do popytu w strefie euro, to z powodu słabego złotego nie mogą być dostosowane w Polsce - mówi Wojciech Buczkowski.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane