• rozwiń

Imperium wraca do Chin? "Powstanie największy sprzedawca żywności"

Imperium wraca do Chin? "Powstanie największy sprzedawca żywności"
Foto: Shutterstock Foto: Tesco to największa sieć hipermarketów na Wyspach Brytyjskich

Tesco sfinalizowało umowę z China Resources Enterprise (CRE), dzięki której powstanie największy detaliczny sprzedawca żywności w Chinach. Joint venture połączy 131 placówek brytyjskiej sieci w "Państwie Środka" z prawie 3 tys. sklepów CRE zwanych Vanguard.

Tesco jest największą siecią hipermarketów i supermarketów w Wielkiej Brytanii i pragnie wykorzystać ten potencjał na rynku chińskim, gdzie operuje od 2004 roku. Brytyjczycy będą właścicielem 20 proc. nowej sieci, CRE będzie miał 80 proc. udziałów.

Solidna platforma

"Partnerstwo tworzy solidną platformę w jednym z największych rynków na świecie" - poinformował prezes Tesco Philip Clarke w oświadczeniu. "Teraz możemy połączyć nasze siły, aby zbudować dochodowy biznes wielokanałowy oferując naszym klientom w Chinach najlepszy nowoczesny handel detaliczny" - dodał.

Według danych grupy badawczej IGD Chiny są największym na świecie rynkiem zbytu żywności i artykułów spożywczych o rocznej wartości ponad biliona dolarów. A w ciągu najbliższych trzech lat rynek ma wzrosnąć o 50 proc.

Kierunek: Indie

Firma spogląda również w kierunku rynku indyjskiego, wobec którego prognozuje się szybki wzrost. Wcześniej w tym roku Tesco ogłosiło joint venture z siecią handlową Trend Limited, która jest częścią koncernu Tata. Brytyjska firma zainwestuje w wspólne przedsięwzięcie 85 mln funtów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane