• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Imigrancie, przybywaj!

Imigrancie, przybywaj!
Foto: TVN24 Foto: Najbardziej potrzebujemy budowlańców i pracowników fizycznych

Polacy przestali się już bać, że imigranci zabiorą im pracę. Dwie trzecie chce otwarcia rynku zatrudnienia dla obcokrajowców - wynika z najnowszego sondażu. Według ekspertów, to efekt spadającego bezrobocia i braku fachowców na rynku - informuje "Dziennik".

Obecnie w Polsce legalnie pracuje zaledwie 12 tysięcy obcokrajowców. I choć tych pracujących na czarno jest o wiele więcej, to zdaniem pracodawców i tak jest to kropla w morzu potrzeb. - Polska rozwija się szybko, dlatego imigrantów ze Wschodu potrzebujemy tak, jak naszych pracowników potrzebują bogate kraje zachodnie - mówi ekspert rynku pracy z Centrum im. Adama Smitha Ireneusz Jabłoński.

Nie boimy się konkurencji

Jeszcze niedawno w obawie przed utratą pracy większość Polaków krzywo patrzyła na obcokrajowców gotowych pracować więcej i za mniejsze pieniądze. Ale jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenie portalu Money.pl, to już przeszłość. Prawie dwie trzecie z nas chce otwarcia rynku zatrudnienia dla obcokrajowców, z czego część nie widzi nic złego w otwarciu granic nawet dla obywateli krajów azjatyckich.

Tylko w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie chęć zatrudnienia obcokrajowca wyraziło w tym roku już 340 pracodawców. Dla porównania, w drugiej połowie 2007 r. było ich jedynie 97. Jeszcze większe zainteresowanie jest w Białymstoku, gdzie 1,1 tys. pracodawców chce zatrudnić imigrantów.

- Szukamy przede wszystkim budowlańców, ale także osób do prostych prac fizycznych - mówi Włodzimierz Przybylski, prezes firmy Prima, która zajmuje się sprowadzaniem do Polski pracowników z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Bez obcokrajowców grozi stagnacja

Zdaniem ekspertów, takie nastawienie wobec obcokrajowców wynika z optymizmu Polaków spowodowanego dobrą koniunkturą na rynku pracy.

- Mamy wysoki wzrost gospodarczy, a poziom bezrobocia systematycznie spada. W takiej sytuacji nie boimy się konkurencji, bo pracę łatwo znaleźć - powiedziała "Dziennikowi" specjalistka od spraw imigracji zarobkowej Krystyna Iglicka.

Dodatkowo - jak twierdzą specjaliści - Polacy przekonali się, że w niektórych branżach, przede wszystkim w budownictwie, bez obcokrajowców grozi nam stagnacja.

Ratunek w imigrantach?

Większy napływ imigrantów blokują jedynie restrykcyjne przepisy. Firma zainteresowana pozyskaniem fachowców z zagranicy musi wykazać, że wcześniej bezskutecznie szukała ludzi na krajowym rynku. Dopiero gdy nie zgłoszą się odpowiedni kandydaci, można ich szukać poza granicami kraju.

Według ekspertów, jeśli rząd szybko nie zliberalizuje przepisów dotyczących zatrudnienia obcokrajowców, w niedługim czasie na rynku zacznie być odczuwalny brak rąk do pracy. - Nie mamy co liczyć na to, że nasi emigranci wrócą z Wysp Brytyjskich. Londyn sam potrzebuje pracowników, bo w 2012 roku organizuje olimpiadę. Uratować mogą nas jedynie imigranci - mówi Krystyna Iglicka.

lad/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane