• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ilu chętnych na stocznie? Dowiemy się w poniedziałek

Ilu chętnych na stocznie? Dowiemy się w poniedziałek
Foto: TVN24 Foto: Przetarg na stocznie za kilka dni

Zaraz po weekendzie powinniśmy poznać liczbę firm, które wpłaciły wadium uprawniające do udziału w aukcji na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Na 16 grudnia zaplanowano przetargi na aktywa gdyńskiego zakładu, a dwa dni później - szczecińskiego.

W piątek mija termin wpłaty wadium i składania oświadczeń rejestracyjnych dla chętnych na zakup części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. - Zarządca kompensacji poinformuje w poniedziałek o liczbie firm, które wpłaciły wadia - powiedziała w piątek rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.

Zarządca, którą jest firma Bud Bank Leasing, odpowiada za podział, wycenę i sprzedaż majątku obu stoczni.

Połowiczny sukces

Pod koniec listopada odbyły się przetargi na części majątku obu zakładów. Firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały aktywa stoczni Gdynia na łączną sumę około 90 mln zł. Zostały rozstrzygnięte cztery przetargi, a do trzech nie zgłosili się oferenci, mimo że wpłacili wadium.

Łącznie ogłoszono wtedy 18 przetargów na majątek o wartości ok. 300 mln zł. CZYTAJ WIĘCEJ

Zamieszanie z Katarem

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został częściowo sprzedany w maju. Wylicytował je wówczas katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights.

Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane