• rozwiń

Temat: Oscary i inne nagrody filmowe 2014

Ile zarobi dodatkowo film na samej nominacji do Oscara? Średnio 20 mln dolarów

Zdobycie statuetki Oscara oznacza dodatkowe wpływy z tytułu sprzedaży biletów rzędu 14 milionów dolarów. Ale, paradoksalnie. wystarczy sama nominacja, żeby zwiększyć przychody średnio o aż 20 mln dol. - wyliczyła firma analityczna IBIS World cytowana przez "Forbes'a". Najwięcej zyskują produkcje niskobudżetowe: "Ona" ("Her") w pięć tygodni od nominacji zarobiła więcej o 188 proc.

Historia wyników nominowanych filmów do Oscarów i tych, które otrzymały tę statuetkę w latach 2008-2012, pokazuje, że "oscarowy rozgłos" to dochodowy biznes.

Bezcenna nominacja

Ogłoszenie nominacji oznacza dla filmu wzrost sprzedaży biletów średnio aż o 32 proc., podczas gdy zdobycie statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej wiąże się ze wzrostem sprzedaży już tylko o 18 proc.

Sama statuetka zdobyta w kategorii najlepszy film zwiększa popyt na bilety średnio o 55,7 proc., ale już tylko o 7,5 proc. zwiększa sprzedaż płyt DVD i na platformach oferujących wideo na życzenie (VOD).

W tym roku do tej najważniejszej kategorii nominowanych jest dziewięć produkcji: "Grawitacja", "Kapitan Phillips", "Ona", "Wilk z Wall Street", "Tajemnica Filomeny", "Witaj w klubie", "Zniewolony" "American Hustle" i "Nebraska".

Z wyliczeń firmy IBIS World wynika także, że nominacja to wpływy wyższe średnio o 20 mln dol., zaś wygrana podczas oscarowej gali - 13,8 mln dol.

Najwięcej zyskują najmniejsi

Co ciekawe, oscarowe nominacje okazują się szczególnie zyskowne dla małych produkcji. W pięć tygodni od nominacji, "Ona" zarobiła o 188 proc. więcej, "Nebraska" 88 proc. a "Tajemnice Filomeny" 44 proc.

W przypadku "Grawitacji" czy "Kapitana Philipsa" nominacje nie był już tak owocne. Filmy zarobiły odpowiednio 5 proc. i 2 proc. więcej.

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2014. Zapraszamy też na relację na żywo tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 2 na 3 marca oraz do udziału w naszej sondzie.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane