• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ile zarabiają na obracaniu naszymi emeryturami?

Ile zarabiają na obracaniu naszymi emeryturami?
Foto: TVN24 Foto: Nasze emerytury będą zależały od sprawności zarządzających OFE

Minister pracy Jolanta Fedak chce, by zarobki zarządów Powszechnych Towarzystw Emerytalnych oraz dywidendy dla ich akcjonariuszy PTE były jawne. Pozwoli to funduszom uwiarygodnić się w oczach ubezpieczonych - uważa minister.

Minister Fedak brała w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym wyników reformy emerytalnej z 1999 roku, zorganizowanym przez Konfederację Pracodawców Polskich.

Jej zdaniem, jedno z najistotniejszych założeń reformy sprzed 10 lat, czyli rywalizacja funduszy na wolnym rynku nie zostało spełnione. Fedak uważa, że nie konkurują one ze sobą ani ceną usług, ani wartością portfeli. - Wyniki wszystkich są uśrednione, wszyscy biorą podobne opłaty. Zastanawiam się czy nie zwrócić się do nadzoru, by sprawdził, czy nie jest to jakaś zmowa kartelowa - powiedziała.

- By się uwiarygodnić, apeluję do OFE, by podjęły konkurencję, nie brały maksymalnych opłat za udział w funduszach, by więcej zostawało do inwestowania, by przyszłe emerytury były wyższe - podkreśliła.

Lobbyści z PTE

Fedak uważa, że istotą reformy sprzed 10 lat było też pokazanie ludziom, że ile zaoszczędzą na przyszłą emeryturę, tyle jej dostaną. - Tyle zbierasz - tyle emerytury otrzymasz. Taką informację, co roku powinni otrzymywać uczestnicy OFE, co zachęcałoby ich do aktywności na rynku pracy, do podejmowania legalnego zatrudnienia i do tego, by pracować więcej, bo wtedy emerytura będzie wyższa - przekonywała minister pracy.

W jej ocenie to jak będzie dzielona składka pomiędzy OFE i ZUS nie ma większego znaczenia dla przyszłego emeryta, natomiast ma olbrzymie znaczenie dla budżetu i sytuacji państwa w chwili kryzysu.

Fedak apelowała, by przy pracach nad nowelizacją ustawy o funduszach PTE rejestrowały się, jako firmy lobbystyczne.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane