• rozwiń

Ile wyrzucasz śmieci, tyle płacisz

Ile wyrzucasz śmieci, tyle płacisz
Foto: TVN24 Foto: Brytyjczycy chcą wprowadzić system "ile wyrzucasz, tyle płać"

Brytyjski związek samorządów lokalnych chce wyposażyć kosze w mikroczipy. Mają obliczać, ile dane gospodarstwo domowe musi zapłacić za wywóz śmieci.

Związek zaproponował także "system worków", w ramach którego gospodarstwa domowe miałyby płacić z góry za worki na śmieci. Torby mają mieć różne rozmiary i różne ceny tak, aby Brytyjczycy mogli wybrać odpowiednią wielkość i nie "przepłacać" za wywóz odpadów.

Pomysły samorządowców zrodziły się po tym, jak ankieta przeprowadzona przez związek wykazała, iż ponad 2/3 Brytyjczyków popiera wprowadzenie systemu "ile wyrzucasz, tyle płać" w zamian za ulgę w podatku od nieruchomości. Tylko jedna na pięć osób zdecydowanie sprzeciwiła się nowemu projektowi.

- Jeśli samorządy wprowadzą system "ile wyrzucasz, tyle płać", będzie to promocja recyklingu, a nie próba podstępnego wprowadzenia nowego podatku - powiedział przewodniczący rady ds. środowiska w stowarzyszeniu Paul Bettison.

Jednak grupa lobbingowa stowarzyszenia podatników (Taxpayers' Alliance) ma pewne wątpliwości. - Ludzie prawdopodobnie zaakceptują zróżnicowane opłaty za wywóz śmieci, jednak ulgi podatkowe musiałyby być na poziomie 20 funtów miesięcznie, by wprowadzenie nowego systemu było opłacalne dla Brytyjczyków - poinformowała grupa w oświadczeniu.

Bettison ostrzegł władze samorządowe, że jeśli ilość utylizowanych śmieci nie zmniejszy się, Wielkiej Brytanii grożą kary Unii Europejskiej w wysokości nawet 3 miliardów funtów (równowartość 17 miliardów złotych).


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane