• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ile Polski kupią Arabowie?

Ile Polski kupią Arabowie?
Foto: TVN CNBC Biznes, minister skarbu Aleksander Grad Foto: Arabowie są zainteresowani m.in. prywatyzacją GPW

Ministerstwo skarbu przygotowuje ofertę prywatyzacyjną dla inwestorów z krajów arabskich, chodzi m.in. o sprzedaż spółek z sektorów chemicznego, energetycznego i uzdrowiskowego. Minister skarbu Aleksander Grad zaproponuje im też udział w prywatyzacji warszawskiej giełdy i LOT-u.

- Przygotujemy ekskluzywne oferty prywatyzacyjne, obejmujące m.in. sektor chemiczny w Polsce - mamy Kędzierzyn, Tarnów, Ciech, Puławy, Police. Rozmawiając o naszych projektach prywatyzacyjnych, będziemy pokazywać ich kompleksowość - powiedział minister skarbu Aleksander Grad w czwartek w TVN CNBC Biznes.

- Podobnie będzie w przypadku sektora energetycznego, w sektorze polskich uzdrowisk czy spółki PLL LOT - dodał.

"Ekskluzywny akcjonariusz"

W pakiecie propozycji resortu skarbu znajdą się również stocznie. Jak poinformował Grad, ze strony funduszy arabskich jest też zainteresowanie prywatyzacją warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by w klubie ekskluzywnych akcjonariuszy GPW znalazły się fundusze arabskie. Nie widzę w tym niczego złego. Uważam, że to dobrze zrobi warszawskiej giełdzie - powiedział minister.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w klubie ekskluzywnych akcjonariuszy GPW znalazły się fundusze arabskie. Nie widzę w tym niczego złego.

Aleksander Gran, min. Skarbu Państwa

A kiedy giełda na giełdę?

Zdaniem Grada, prywatyzacja GPW powinna nastąpić w 2009 roku.

Jak powiedział w środę rzecznik MSP Maciej Wewiór, na początku listopada minister Grad zaprezentuje inwestorom z Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa.

Grunt pod interesy

W przyszłym tygodniu przedstawiciele Skarbu Państwa jadą z ofertą prywatyzacyjną do krajów arabskich. Ta wizyta ma poprzedzić i przygotować wizytę premiera, który wybiera się tam w połowie listopada . Wizyta szefa resortu skarbu na Bliskim Wschodzie ma potrwać od 2 do 5 listopada. Będzie mu towarzyszył m.in. wiceminister skarbu Krzysztof Żuk oraz wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Ministrowi skarbu mają również towarzyszyć prezesi lub wiceprezesi spółek: Ciech, Zakładów Azotowych Puławy, Kozienic, Tarnowa, Nafty Polskiej, Enei, PGE, Taurona, Giełdy Papierów Wartościowych, LOT-u, PKN Orlen oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane