• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ile podrożeje węgiel w przyszłym roku

Ile podrożeje węgiel w przyszłym roku
Foto: TVN24 Foto: Największe podwyżki cen węgla nastąpiły na przełomie 2008 i 2009 roku

Katowicki Holding Węglowy (KHW) podniesie w przyszłym roku cenę węgla dla energetyki o wskaźnik inflacji, czyli około 3 proc. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że jest to uzgodniona z kontrahentami korekta cen wynikająca z inflacji.

KHW to drugi, po Kompanii Węglowej, największy dostawca węgla energetycznego w Polsce. Półtora tygodnia temu także Kompania ogłosiła, że "nie przewiduje w kontraktach na przyszły rok żadnych znaczących podwyżek cen węgla dla energetyki", jednak skali ewentualnych korekt cenowych wówczas nie podano.

Dogadali się z energetyką

Wojciech Jaros z Katowickiego Holdingu Węglowego powiedział w piątek PAP, że przyszłoroczne dostawy węgla do energetyki są już w zasadzie uzgodnione. W większości warunki dostaw są zapisane w długoterminowych umowach; co roku jednak uszczegóławiane są warunki cenowe. W tym roku podstawą korekt jest wskaźnik inflacji.

Holding rozmawia z kontrahentami na temat warunków dostaw węgla w 2012 roku. Do energetyki trafia większość sięgającej 13-15 mln ton węgla produkcji grupy KHW.

Największym dostawcą węgla do energetyki jest Kompania Węglowa - w tym roku do elektrowni trafi ok. 16 mln ton surowca od tego producenta. Firma prowadzi rozmowy na temat wielkości i warunków dostaw w przyszłym roku. Część uzgodnień została już zakończona, pozostałe są w toku.

Droższy węgiel to droższy prąd

Według szacunków przedstawicieli spółek węglowych, około 10-porocentowa podwyżka cen węgla przekłada się na ok. 6-procentową podwyżkę cen energii elektrycznej.

Najwyższa w ostatnich latach podwyżka cen węgla dla energetyki nastąpiła na przełomie 2008 i 2009 roku, kiedy węgiel zdrożał średnio o ok. 40 proc. Producenci tłumaczyli wówczas, że ten krok oznaczał nadrobienie wieloletnich zaszłości i uporządkowanie warunków sprzedaży węgla, poprzez sprowadzenie cen do realnego poziomu. W 2010 roku węgiel nie zdrożał.

Oprócz negocjacji cen i warunków dostaw na przyszły rok producenci węgla rozmawiają również z energetyką o ewentualnych zwiększonych dostawach w tym roku. Jeżeli odbiorcy chcą kupić więcej węgla niż zapisano w rocznych kontraktach, zwykle muszą płacić wyższe ceny, dyktowane przez międzynarodowy rynek.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane