• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ile kosztuje referendum?

Ile kosztuje referendum?
Foto: TVN24 Foto: Referendum ws. zdrowia może sporo kosztować

90 mln zł - tyle może kosztować budżet państwa dwudniowe referendum, w którym Polacy odpowiadaliby na jedno pytanie: czy jest Pani/Pan za komercjalizacją jednostek służby zdrowia, która może prowadzić do ich prywatyzacji?

Jeśli Senat przyjmie wniosek, który prezydent złożył w piątek, w sprawie zarządzenia referendum dotyczącego prywatyzacji służby zdrowia, to zapowiadane na 10-11 stycznia 2009 r. głosowanie pochłonie niemałą sumę.

Jednak okazuje się, że dwudniowe referendum jest bardziej opłacalne państwowego "portfela". Na jednodniowe głosowanie musielibyśmy wydać 60 mln zł, a przedłużenie go o jeden dzień i dopłacenie 30 mln zł z pewnością zapewni większą frekwencję.

W sprawach szczególnie ważnych

Referendum ogólnokrajowe może być zarządzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat ma prawo wziąć w nim udział.

Prawo udziału nie przysługuje natomiast osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych.

Jeżeli w referendum weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wtedy wynik referendum jest wiążący.

Kto ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe?

Referendum ogólnopolskie ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Z kolei Prezydent może zarządzić takie referendum za zgodą Senatu, wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Jak zapowiedział w piątek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz Senat zajmie się wnioskiem prezydenta na najbliższym posiedzeniu, które planowane jest w dniach 26-28 października. Wtedy Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia prezydenta podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Referenda w Polsce

Referendum ogólnokrajowe odbywało się w Polsce pięciokrotnie. Pierwsze z nich, sfałszowane przez komunistów referendum „3 x TAK”, w sprawie zniesienia Senatu, utrwalenia reformy rolnej i nacjonalizacji ciężkiego przemysłu, oraz zatwierdzenia nowej granicy zachodniej miało miejsce w 1946 r.

Trzy referenda – w sprawie powszechnego uwłaszczenia (1996), konstytucyjne (1997) i w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (2003) odbyły się w okresie po 1989 r.

Referendum ogólnokrajowe w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej kosztowało 82.279.418 zł.

mysi/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane