• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Ile jest czekolady w czekoladzie?

Ile jest czekolady w czekoladzie?
Foto: sxc.hu Foto: Ile jest czekolady w czekoladzie?

Czas wyrobów czekoladopodobnych i winopodobnych nie minął z poprzednią epoką. Jak wykazała kontrola UOKIK, czekolada nadziewana kawą kawy wcale nie zawiera, a wino, które według importera jest białe, producent określił jako czerwone. Zastrzeżenia Inspekcji Handlowej razem wzbudziło 13,3 procent wyrobów czekoladowych oraz 6,2 proc. wyrobów winiarskich.

Unia Europejska szczegółowo reguluje kwestie związane z jakością handlową oraz oznakowaniem zarówno wyrobów winiarskich, jak i czekoladowych oraz tych w polewie czekoladowej. Chodzi np. o definicje poszczególnych produktów czy obowiązek umieszczania na opakowaniu i etykiecie informacji o składzie oraz właściwej nazwie.

Tak więc nazwa "wino" może być stosowana wyłącznie w odniesieniu do alkoholu otrzymanego z winogron. Natomiast w czekoladzie powinniśmy znaleźć wyroby kakaowe, np. miazga kakaowa, kakao, tłuszcz kakaowy, no i cukry.

Ile czekolady w czekoladzie?

Inspekcja Handlowała skontrolowała jakość i oznakowanie 1851 partii wyrobów czekoladowych. Inspektorzy mieli zastrzeżenia w stosunku do 13,3 procent wyrobów. Głównie chodziło o zawartość tłuszczu mlecznego oraz zamienników tłuszczu kakaowego.

Sprawdzano też deklaracje producentów dotyczące m.in. masy netto, zawartości tłuszczu ogółem, cukrów i białka. Najwięcej nieprawidłowości związanych było z przekroczeniem pięcioprocentowego limitu dozwolonych tłuszczów roślinnych.

Ale to nie wszystko. Producenci często nie umieszczają wymaganych informacji na opakowaniach albo umieszczają informacje nieprawidłowe. Na przykład to, że na opakowaniu zaznaczono użycie w produkcie owoców nie oznacza, że je tam znajdziemy. "Banany w galaretce oblane gorzką czekoladą" w rzeczywistości nie zawierały bananów, w "czekoladzie nadziewanej z kawą i whisky" nie było kawy, zaś "biszkopty z galaretką w prawdziwej czekoladzie poziomkowe" zamiast poziomek miały... sok jabłkowy i aromat.

Wino tylko z winogron

Skontrolowano również wyroby winiarskie. Tutaj skoncentrowano się na jakości.

Inspektorzy skontrolowali wina, wina owocowe, napoje winopodobne owocowe i winopochodne. Wśród skontrolowanych 1291 partii nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 80 (6,2 proc.).

Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło zbyt wysokiej lub zbyt niskiej zawartości cukrów i obniżonej zawartości alkoholu. Z kolei nieprawidłowości w oznakowaniu polegały m.in. na stosowaniu wprowadzających w błąd określeń - użyto określenia wino, podczas gdy był to napój winopochodny aromatyzowany (sangria) lub wino aromatyzowane (wermut) czy podaniu sprzecznych informacji o produkcie - importer deklarował wino czerwone, producent - białe.

Jakie kary grożą przedsiębiorcom za takie nieprawidłowości? Mogą dobrowolnie wycofać produkt z obrotu i poprawić błędne oznakowanie. Ale inspektorzy nałożyli też 41 mandatów karnych, wydano również 5 decyzji o nałożeniu na przedsiębiorców kar.

jk/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane