• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ile dostaną okradzeni przez komunistów?

Ile dostaną okradzeni przez komunistów?
Foto: TVN24 Foto: Pokrzywdzeni przez komunistów otrzymają ok. 20 proc. odszkodowania od wartości majątku

Rząd zakończył pracę nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Na rekompensatę zagrabionych przez komunistów majątków przeznaczy 20 mld zł. - Przez najbliższe dwa lata będziemy ustalać, komu rekompensaty się należą - mówił w TVN24 Aleksander Grad. - Zadośćuczynienie będzie wypłacane w gotówce - dodał szef resortu skarbu.

- Rząd przeznaczy nie mniej niż dwadzieścia miliardów złotych, natomiast nie operujemy tutaj procentami dlatego, że przez dwa lata będzie określana liczba osób, którym te rekompensaty się należą. - tłumaczył Grad. - Będzie to zadośćuczynienie w gotówce. Pieniądze będą pochodziły z różnych źródeł. Ile kto otrzyma będzie zależało od tego, jaka będzie skala roszczeń - mówił w "Kropce nad i" szef resortu skarbu Aleksander Grad. Jak dodał, wypłaty będą rozłożone na 15 lat.

Naniesiono ostatnie poprawki

Ostatnie poprawki do projektu ustawy reprywatyzacyjnej wprowadzili eksperci z rządowego Komitetu Sterującego. Jak podaje "Dziennik", nowa ustawa stawia pokrzywdzonych przed trudnym wyborem: Albo pewne 20 procent rekompensaty, albo dochodzenie swoich praw przed sądem i ryzyko utraty jakiegokolwiek zadośćuczynienia.

Rząd postanowił przeznaczyć na rekompensaty 20 mld złotych - tyle może wygospodarować sprzedając należące jeszcze do Skarbu Państwa akcje przedsiębiorstw i nieruchomości. Roszczenia pokrzywdzonych i ich spadkobierców będą jednak o wiele większe - szacuje rząd - mogą wynieść nawet 100 mld zł. To oznacza, że pokrzywdzeni odzyskają zaledwie 20 proc. utraconych majątków.

20 proc. - optymalne rozwiązanie

Jak tłumaczą eksperci, 20-procentowe odszkodowanie jest rozwiązaniem optymalnym. Z jednej strony rekompensaty nie przyczynią się do zadłużenia państwa i podwyżki podatków, z drugiej, właśnie tyle otrzymali polscy obywatele, którzy utracili majątki za Bugiem.

Jak przypomina "Dziennik", Polska jest ostatnim z postkomunistycznych krajów, który zabiera się za naprawienie krzywd dziejowych swoich obywateli.

- Już na początku stycznia projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i trafi do Sejmu. Ustawa powinna wejść w życia wczesną wiosną, o ile nie zawetuje jej prezydent - mówi tłumaczy na łamach "Dziennika" rzecznik Ministerstwa Skarbu Maciej Wewiór.

Kto może liczyć na rekompensatę?

- Prawo do zadośćuczynienia będą mieli ci, którzy w chwili utraty majątku byli polskimi obywatelami oraz ich potomkowie. Ci ostatni nie muszą już jednak mieć polskiego obywatelstwa - informuje Wewiór i dodaje, że wnioski o rekompensaty będzie można składać przez 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Na rekompensatę mogą liczyć także polscy obywatele pochodzenia żydowskiego, którym udało się uratować z Holokaustu. O częściowy zwrot wartości majątków mogą się jednak ubiegać tylko pokrzywdzeni przez władze komunistyczne w latach 1944-62.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane