• rozwiń

Ikea zatrudni 2 tys. Polaków?

Ikea zatrudni 2 tys. Polaków?
Foto: sxc.hu Foto: Nowa fabryka IKEA stanie w gmienie Orla

Starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim (Podlaskie) wydało we wtorek pozwolenie na budowę fabryki szwedzkiego koncernu IKEA w gminie Orla. Zatrudnienie znaleźć może dzięki temu ok. 2 tys. osób. Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce. Koncern deklaruje, że zainwestuje 340 mln euro.

Jak poinformował PAP wicestarosta bielski Piotr Bożko, decyzja o zezwoleniu na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności jest ważna od wtorku, więc roboty budowlane mogłyby zacząć się niezwłocznie. Formalnie nie wstrzymuje to możliwości odwołania przez zainteresowane strony, wymienione w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Na początek 250 miejsc pracy

Pozwolenie dotyczy pierwszego etapu inwestycji: budowy w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy. Formalnie będzie to fabryka spółki Swedspan Polska sp. z o.o., należącej do grupy IKEA, która swoją siedzibę ma w Bielsku Podlaskim.

W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. W sumie ma to dać ok. 2 tys. miejsc pracy.

Niemożliwe? A jednak

Zabiegi o inwestycję trwały w sumie trzy lata: - Na początku wydawało się to w ogóle niemożliwe. Lokalizacji było siedemnaście, nie tylko w Polsce. Dzięki wielu zabiegom, sprzyjaniu inwestorowi, dziesiątkom spotkań, kontaktów, udało się doprowadzić do tego, że ten zakład powstanie - dodał Bożko.

Jak powiedziała Aleksandra Sikora z IKEA, firma wie o decyzji, ale czeka teraz na dokumenty na piśmie. Dlatego na razie nie będzie udzielała żadnych informacji dotyczących m.in. rozpoczęcia inwestycji.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane