• rozwiń
  • WIG20 2273.07 -0.16%
  • WIG30 2612.48 -0.11%
  • WIG 58798.13 -0.10%
  • sWIG80 11603.29 +0.35%
  • mWIG40 4011.62 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Ikea grozi odejściem z Polski

Ikea grozi odejściem z Polski
Foto: TVN24 Foto: Ikea grozi odejściem z Polski

Ikea straszy odejściem. Szwedzki producent mebli rozważa rezygnację z polskiego rynku, jeżeli rząd nie zmieni ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Jak tłumaczy dyrekcja firmy, przez tę ustawę spółka nie może realizować wielu planowanych inwestycji.

- Bez zmiany ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych może nie dojść do realizacji wszystkich zaplanowanych przez IKEA inwestycji w Polsce – poinformował we wtorek w Łodzi dyrektor ds. inwestycji Inter IKEA Centre Polska, Wojciech Dzwonkowski. Podkreślił, że ustawa utrudnia otrzymanie zgody na budowę obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 mkw., co w konsekwencji ogranicza inwestycje zarówno polskich, jak i zagranicznych firm. Jego zdaniem, może to doprowadzić do odpływu kapitału i przeniesienia inwestycji do innych części Europy. - Obowiązująca ustawa jest szkodliwa i wadliwie skonstruowana. Stwarza zagrożenie dla realizacji długofalowego planu inwestycyjnego IKEA. Jeżeli bariery stworzone przez ustawę nadal będą istniały, mogą spowodować podjęcie decyzji o przeniesieniu naszych inwestycji do innego kraju – powiedział Dzwonkowski.

Gdzie się buduje Ikea?

Do 2015 roku Ikea zamierza zainwestować ok. 1 mld euro w kolejne centra handlowe i sklepy m.in. w Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku i Rzeszowie.

ikea

W IV kwartale 2009 roku Inter IKEA Centre Polska ma oddać do użytku Centrum Handlowe "Port Łódź", w którym znajdzie się m.in. największy w Polsce sklep IKEA. Do 2015 roku skandynawska firma zamierza też zainwestować ok. 1 mld euro w kolejne centra handlowe i sklepy m.in. w Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku i Rzeszowie.

Bez pozwolenia ani rusz

Ustawa o WOH autorstwa Samoobrony weszła w życie w połowie września ub.r. Zakłada ona, że na utworzenie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych inwestorzy będą musieli uzyskiwać zgodę samorządu lokalnego, a powyżej 2 tys. metrów kwadratowych – dodatkowo sejmiku wojewódzkiego. Przepisy dają firmom 30 dni na złożenie takiego wniosku. Prowadzenie działalności bez zgody administracji jest zagrożone karą. W założeniu przepisy miały chronić małych kupców, przed ekspansją zachodnich sieci hipermarketów. (CZYTAJ WIĘCEJ)

mpj/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane