• rozwiń

II linia warszawskiego metra od kuchni. Jak wypada na tle innych stolic świata?

Druga linia warszawskiego metra w porównaniu z kolejkami w innych stolicach Odtwórz: Druga linia warszawskiego metra w porównaniu z kolejkami w innych stolicach
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: II linia metra w porównaniu z kolejkami w innych stolicach świata | Video: Druga linia warszawskiego metra w porównaniu z kolejkami w innych stolicach

14 grudnia w Warszawie ma zostać otwarty centralny odcinek II linii metra. Ile kosztowała, jak długo trwała jej budowa i jak warszawskie metro prezentuje się na tle innych krajów i ich stolic?

Obecnie na budowie warszawskiego metra trwają odbiory techniczne. II linia metra liczy dziś 7 stacji i ma długość 6,1 km. Odcinek ten był budowany ponad 4 lata i kosztował 4,6 mld zł. W przeliczeniu na jeden kilometr to ok. 750 mln zł.

W porównaniu

A jak Warszawa wypada w porównaniu np. z Budapesztem? W stolicy Węgier w tym roku oddanych zostało 10 stacji linii nr 4. Długość tej linii to 7,4 km, koszt budowy 6,5 mld zł, czas powstawania 10 lat. Koszt budowy na jeden kilometr to ok. 850 mln zł.

Ciekawie wypada porównanie z metrem w Dubaju. Tam metro funkcjonuje od 2009 roku. Druga linia została oddana do użytku w 2011 roku. W sumie jest to 47 stacji, czas budowy 4 lata, koszt 25 mld zł. Warto zaznaczyć, że w Dubaju powstała jedna z najbardziej zautomatyzowanych konstrukcji tego typu na świecie.

Największe na świecie

Największe metro jest w Szanghaju i powstało w 1995 roku. Tam wszystkie linie mają długość 533 km. Na kolejnym miejscu znalazł się Pekin - 422 km (1969 rok), a dalej Londyn - 402 km (1863 rok) i Nowy Jork - 368 km (1904 rok).

Warszawa znalazła się w tym zestawieniu na 122. miejscu - 22,6 km (1995 rok).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane