• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd"

"Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd"
Foto: TVN24 Foto: "Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd"

Górnicy, hutnicy, ratownicy medyczni, stoczniowcy, pracownicy zbrojeniówki i hipermarketów - jak szacuje policja, blisko trzy tysiące osób - zjechało do Warszawy w proteście przeciwko polityce rządu. - Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd - tak przy huku petard i w dymie płonących opon grozili gabinetowi Donalda Tuska związkowcy. Po 15-tej protest się zakończył.

"Ten rząd nie walczy z kryzysem, walczy z nami"

Protest rozpoczął się o godzinie 13. Skandując hasła: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys", "Nasze prawo - prawo pracy" demonstranci przeszli spod gmachu ministerstwa zdrowia pod budynek resortu gospodarki. Słychać było gwizdy i głośne okrzyki, płonęły opony.

- Oni chcą nam powiedzieć, że to jest nasz kryzys, że my mamy za niego płacić - krzyczał pod gmachem ministerstwa Bogusław Ziętek z Sierpnia '80. - Ten rząd nie walczy z kryzysem. Ten rząd walczy z nami. A więc my tę walkę podejmujemy. Rząd nie rozumie, że czas, kiedy grzebanie w ludzkich kieszeniach było możliwe, się skończył. A tam, gdzie mogliby pomóc, nie robią nic.

"Nie będziemy płacić za wasz kryzys"

Manifestacja była częścią protestu zorganizowanego przez Sierpień '80 - pod hasłem: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys". - Protestujemy przeciwko obniżaniu wynagrodzeń i pogarszaniu warunków pracy - mówił Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80". Dodał, że protest jest skierowany także "przeciw układom w ministerstwie zdrowia", które szkodzą pacjentom.

Liczna grupa ratowników medycznych chciała przez demonstrację wyrazić swój sprzeciw wobec wprowadzanej reformy służby zdrowia. Chodzi m.in o przejmowanie przez prywatne firmy rynku usług ratownictwa medycznego. Związkowcy zagrozli nawet odwieszeniem ubiegłorocznego protestu.

Do resortu gospodarki protesujący mają jeszcze inne żale - m.in. sprawy związane z górnictwem. Sierpień '80 zarzuca rządowi blokowanie podwyżek płac, mimo realnych zdaniem związku, możliwości spółek węglowych. Domaga się też cofnięcia wprowadzonych z początkiem roku zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury górnicze.

as/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane