• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Idzie hossa?

Idzie hossa?
Foto: fotorzepa Foto: "Budujemy portfele na nadchodząca hossę"

Hossa zaczęła się, a na rynkach wschodzących jest mnóstwo okazji do zakupów - mówi Mark Mobius, współwłaściciel Templeton Asset Management Ltd., jednego z największych globalnych funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, mającego 20 miliardów dolarów aktywów.

- Trzeba być cierpliwym, nie przepuścić okazji - mówi Mobius. - Przy tych wszystkich negatywnych informacjach, wyraźna jest tendencja do trzymania (akcji) - dodaje.

Najważniejszy indeks dla rynków wschodzących - MSCI Emerging Markets - wzrósł o 23 proc. od dna, jakie osiągnął 27 października 2008 roku. Indeksy cen akcji rynków wschodzących zachowują się w tym roku najlepiej ze wszystkich, a liderem wśród nich jest China’s Shanghai Composite Index, który wzrósł w tym roku o 26 proc.

Na razie niewielu analityków chce wierzyć w nadchodząca hossę. Bo świat ogarnięty jest kryzysem finansowym, a w Polsce na przykład dopiero zaczynamy odczuwać jego skutki. Ale rynki wyprzedzają przyszłe wydarzenia.

Choć część analityków pozostaje sceptyczna co do rozwoju sytuacji, twierdząc że obecne wzrosty to tylko korekta w trwającej bessie, a recesja spowoduje dalszą przecenę akcji, Mobius mówi, że na pewno wystąpią jeszcze wstrząsy na rynkach z powodu bardzo dużej niepewności, ale ceny akcji są w pobliżu dna i można zacząć budować portfele na nadchodzącą hossę.

- Mam przeczucie, że jesteśmy w okolicach dołka i możemy budować bazę na następna hossę - powiedział Mobius w Bloomberg Television.

Mobius przewidział w grudniu 2008, że rynki wschodzące, do których należy Polska, jako pierwsze odnotują wzrosty. Templeton to fundusz, który poszukuje okazji do zakupu na wschodzących rynkach. Inwestuje w spółki mające możliwości finansowania z funduszy własnych, o niskim zadłużeniu, wypłacające wysoką dywidendę lub takie, które mogą inwestować w przyszły wzrost, a starcza im gotówki na wypłaty dla akcjonariuszy.

Mobius w 1999 roku został wybrany do dziesiątki największych menedżerów finansowych w XX wieku, w 2006 roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane