• rozwiń

I słowo stało się ... tańsze

I słowo stało się ... tańsze
Foto: TVN24 Foto: Tani roaming wchodzi w życie

2,24 zł za minutę połączenia wychodzącego i 1,10 zł za minutę przychodzącego plus VAT - tyle od 30 lipca zapłacą abonenci mBank Mobile i Polkomtela dzwoniąc na komórki w każdym kraju Unii Europejskiej - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, sieci komórkowe muszą do 30 lipca przedstawić klientom tzw. eurotaryfę, w której ceny roamingowe będą dostosowane do unijnych przepisów.

Maksymalna cena rozmowy w eurotaryfie z kraju UE do Polski nie może być wyższa niż 2,26 zł za minutę, a połączenia odbieranego w krajach Unii - 1,10 zł za minutę. Unijne rozporządzenie nic nie mówi o cenach połączeń poza Unią, a także o cenach SMS, MMS i transmisji danych.

Swe stawki mBank Mobile ogłosił jako drugi po sieci Play, która jakiś czas temu ogłosiła swoją wakacyjną promocję roamingową, w której minuta rozmowy wychodzącej kosztuje 49 groszy i obejmuje większość krajów UE i nie tylko. Stawki będą obowiązywały od 30 lipca. W eurotaryfie mBank Mobile minuta połączenia wychodzącego w roamingu w krajach Unii Europejskiej od 30 lipca kosztować będzie 2,24 zł, zaś przychodzącego - 1,10 zł.

Obecne stawki to - w zależności od kraju UE - od 2,30 zł do 2,73 zł za minutę połączenia przychodzącego i od 3,75 zł do 4,18 zł za minutę połączenia wychodzącego do Polski.

Z informacji GP wynika, że także 30 lipca z eurotaryfy zaczną korzystać klienci usług przedpłaconych Polkomtelu (taryfy Simplus, mixPlus i Sami Swoi), a dla abonentów eurotaryfa w praktyce będzie dostępna od końca sierpnia. Klienci Plusa w krajach UE zapłacą 1,10 zł za minutę odebranej rozmowy i 2,24 zł za minutę połączenia inicjowanego. Ceny roamingu w innych krajach nie zmienią się.

Zgodnie z rozporządzeniem, UE klienci do 30 września mogą wybrać, czy chcą korzystać z eurotaryfy, czy z dowolnej oferowanej wcześniej taryfy roamingowej, i poinformować o tym operatora. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie zostaną przełączeni na eurotaryfę.

mBank Mobile po 30 lipca od razu zmieni wszystkim klientom cennik roamingowy na eurotaryfę. Agnieszka Walczak z mBank Mobile przekonywała nas, że skoro sieć obniża wszystkie ceny, to dla klienta nie ma sensu pozostawanie w starych taryfach.

To dobra wiadomość dla abonentów. Po wejściu w życie unijnego rozporządzenia pojawiały się obawy, że nowe cenniki roamingowe wejdą w życie dopiero po wakacjach ze względu na długą procedurę legislacyjną.

Od wejścia w życie rozporządzenia operatorzy telekomunikacyjni mają bowiem miesiąc na poinformowanie o tym klientów. Konsumenci mają następnie dwa miesiące na decyzję, czy chcą z nich skorzystać. Jeśli tak, to zostaną przełączeni w ciągu miesiąca - czyli na przełomie sierpnia i września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane