• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

I Forrest Gump ma zrozumieć, co łyka

I Forrest Gump ma zrozumieć, co łyka
Foto: TVN24 Foto: I Forrest Gump ma zrozumieć, co łyka

We wtorek weszło w życie rozporządzenie minister zdrowia w sprawie badania czytelności ulotki do leków. Teraz zanim lek trafi do aptek, a ulotka do opakowania, trzeba będzie przebadać, czy jest czytelna. Jeden z punktów rozporządzenia mówi, że uczestnikami badania czytelności ulotki mają być są osoby, "które mają trudności w rozumieniu pisemnych informacji".

- Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą - komunikat takiej treści słyszymy na końcu każdej reklamy produktu leczniczego. Teraz ministerstwo zdrowia bierze w opiekę osoby, które decydują się na pierwsze rozwiązanie. We wtorek weszło w życie rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2010 roku w sprawie badania czytelności ulotki.

Badanie ma zapewnić, że użytkownik zrozumie istotne informacje zawarte w ulotce oraz będzie w stanie prawidłowo stosować lek. Dlatego ministerstwo ustaliło pewne reguły jego przeprowadzania.

Czytamy m. in., że uczestnikami badania czytelności ulotki mają być osoby, które mogą używać danego produktu leczniczego, w tym: osoby z grup wiekowych, dla których przeznaczony jest produkt leczniczy, czy te które zazwyczaj nie używają produktów leczniczych. Ich charakter pracy ma nie wymagać pracy z dokumentami, a same osoby, które mają trudności w rozumieniu pisemnych informacji.

Badanie ma być prowadzone na 10-osobowej grupie. Wynik badania uznaje się je za pozytywny, gdy 9 osób potrafi znaleźć odpowiednie informacje w testowanej ulotce i zrozumie je na tyle, by odpowiednio postępować z lekiem.

Jeśli wynik jest negatywny - ulotkę trzeba poprawić i ponownie poddać testowi na nowej grupie. Dopiero kolejne pozytywne testy pozwalają na skierowanie ulotki do użytku.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane